Żarki ustaliły sieć szkół wbrew opinii kuratorium. Sprawa trafiła do sądu
Burmistrz miasta i gminy Żarki (Śląskie) Klemens Podlejski wydał zarządzenie w sprawie planu sieci szkół zgodnie z planem założonym przez władze miasta natomiast wbrew opinii Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach. Do sądu trafiła już skarga gminy w tej sprawie.
Kwestią sporną między władzami Żarek i Śląskim Kuratorium Oświaty jest sprawa szkoły podstawowej w Żarkach - miasto zamierza utworzyć w budynkach obecnej podstawówki jedną placówkę, kurator opowiada się za utworzeniem dwóch szkół podstawowych, w tym jednej w nowym budynku obecnego gimnazjum. Władze Żarek chcą jednak w tym budynku otworzyć żłobek i oddziały przedszkolne.
- Czekamy na rozpatrzenie skargi skierowanej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale zgodnie z wydanym zarządzeniem rozpoczęto przygotowania do nowego roku szkolnego. Jesteśmy ciekawi decyzji sądu, bo rozwiązania miasta nie są sprzeczne z nowymi przepisami - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach Katarzyna Kulińska-Pluta.
Swojego stanowiska nie zmienia też śląskie kuratorium. - Pozostajemy przy swoim stanowisku, również oczekujemy na rozstrzygnięcie sądu - powiedziała w poniedziałek dyrektor Wydziału Strategii i Współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego Śląskiego Kuratorium Oświaty Anna Kij.
Skargi także od trzech innych samorządów z woj. śląskiego
Skarga gminy Żarki dot. sieci szkolnej wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach 10 kwietnia, terminu rozpatrzenia sprawy jeszcze nie wyznaczono.
Oprócz Żarek skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na opinie kuratorium skierowały jeszcze trzy inne samorządy z woj. śląskiego - Będzin, Dąbrowa Górnicza i Ustroń.
Reforma, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.
Reforma oświaty
Zgodnie ustawami Prawo Oświatowe i przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe, samorządy - jako organy prowadzące szkoły - zostały zobowiązane do opracowania i stworzenia projektu uchwały ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, przyjęcia go, a następnie skierowania do opinii kuratora.
Na wydanie opinii kuratorzy mieli 21 dni. Kurator mógł wydać opinię pozytywną, ze wskazaniem zmian do uwzględnienia w uchwale ostatecznej lub opinię negatywną. Opinia kuratora była dla samorządu wiążąca.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze