Prezydent Duda odznaczył w Meksyku zasłużonych w działalności polonijnej
- Z dumą możemy mówić, że Polacy współtworzyli przez lata kulturę Meksyku i tworzą ją do dzisiaj - powiedział w niedzielę (lokalnego czasu) prezydent Andrzej Duda w ambasadzie RP w Mieście Meksyk, gdzie odznaczył zasłużonych za działalność polonijną.
Prezydent odznaczył śpiewaka Leszka Zawadkę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej, za działalność na rzecz środowiska polonijnego w Meksyku".
Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej "za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i historii, za działalność na rzecz środowiska polonijnego w Meksyku" odznaczeni zostali także: Marek Adamski, Luis Decelis Maciak, Hanna Kot-Arredondo, Józef Olechowski, Andrzej Rattinger-Aranda, ks. Wiesław Skowroński.
"Meksyk przyjął Polaków podczas wojny"
Podczas spotkania w ambasadzie uczczono zbliżającą się 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.
Prezydent przywołał słowa meksykańskiego noblisty Octavia Paza, że "Polska jest wielka nie swoim terytorium, liczbą ludności, ale swoją historią". Zaznaczył, że uchwalenie Konstytucji 3-go Maja było przełomowym momentem w polskiej historii - dawało szanse na budowanie nowoczesnego państwa. Prezydent podkreślił, że szansa ta została szybko zaprzepaszczona a Polacy, ratując życie i wolność, uciekali za granicę, także do Meksyku.
Duda przypomniał, że podczas drugiej wojny światowej Meksyk przyjął Polaków; także po wojnie Polacy przyjeżdżali do tego kraju i zawsze znajdowali w nim swoje miejsce w instytucjach ważnych dla życia kulturalnego.
- Z dumą możemy mówić, że Polacy współtworzyli przez dziesiątki, setki lat kulturę Meksyku i tworzą ją do dzisiaj - powiedział prezydent. Dziękował zgromadzonej Polonii za to, że należy do elity społeczeństwa meksykańskiego. - Jesteście państwo tą Polonią, Polakami, z których Rzeczpospolita z całą pewnością nie tylko może być dumna, ale którym powinna być głęboko wdzięczna za budowanie najlepszego możliwego wizerunku na świecie - powiedział Duda.
- Nie mam wątpliwości, że polska kultura nadal będzie tutaj podtrzymywana, chcielibyśmy by do tego zostały dołączone jeszcze więzi gospodarcze, które są wielkim celem tej wizyty - powiedział.
Para prezydencka przekazała bibliotece egzemplarze "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, które zostało wybrane Lekturą Narodowego Czytania w 2017 r.
"Wierność konstytucji jest ważniejsza niż polecenia partii"
Przed polską ambasadą na prezydenta czekała grupa osób z transparentami głoszącymi m.in., że: "Wierność konstytucji jest ważniejsza niż polecenia partii". - To eleganckie wezwanie do pana prezydenta o wierność konstytucji i o to, by był prezydentem wszystkich Polaków, jak obiecywał podczas kampanii - powiedziała uczestniczka manifestacji Jolanta Nitosławska-Romer.
Wieczorem para prezydencka złożyła kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II przy Bazylice Matki Boskiej z Guadalupe.
W niedzielę po południu para prezydencka odwiedziła parafię i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego prowadzone przez polskich księży pallotynów w miejscowości Tenango del Aire położonej na południe od Miasta Meksyk. Prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął tam udział w mszy świętej z okazji Święta Miłosierdzia Bożego, pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Meksyku Franka Coppoli.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze