Para prezydencka w misji pallotyńskiej w Tenango del Aire w Meksyku
Od odwiedzenia parafii pallotyńskiej prowadzonej przez polskich księży w miejscowości Tenango del Aire na południe od Miasta Meksyk para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęła wizytę w Meksyku. Prezydent z małżonką wzięli udział w uroczystości z okazji Święta Bożego Miłosierdzia w sanktuarium prowadzonym przez polskich księży.
Prezydent z małżonką przed mszą świętą spotkali się z biskupami i pallotynami posługującymi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Obraz od więźniów
Para prezydencka otrzymała od pallotynów obraz Jezusa Miłosiernego wykonany przez więźniów z Puebli. Obraz został przekazany w torbie wykonanej z włókna kaktusa z symbolem Meksyku.
Proboszcz parafii, rektor Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ks. Bartłomiej Pałys poinformował, że pallotyni są w Tenango del Aire od blisko dwudziestu lat. Podkreślił, że do tej miejscowość zaprosił Polaków meksykański biskup.
- Pallotyni przyjechali tu z Polski w 1997 r., czyli dwa lata przed oficjalnym zatwierdzeniem przez papieża Jana Pawła II Święta Bożego Miłosierdzia - powiedział ks. Pałys. Obecnie w parafii pracuje czterech księży pallotynów. Udzielają sakramentów, prowadzą katechezy, grupy parafialne.
Zaznaczył, że w Tenango del Aire znajduje się diecezjalne Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
- W regionie jest jedyne. Każdy kościół w Meksyku, przynajmniej tutaj w okolicy, ma obraz Jezusa Miłosiernego. W wielu parafiach to święto jest obchodzone. Centrum międzynarodowe Bożego Miłosierdzia jest w Puebli - dodał.
Święto ustanowione przez Jana Pawła II
W pierwszą niedzielę po Świętach Wielkanocy Kościół katolicki obchodzi Święto Bożego Miłosierdzia. Ustanowił je papież Jan Paweł II.
W niedzielę prezydent i pierwsza dama w polskiej ambasadzie w Mieście Meksyk spotkają się z Polonią. Wieczorem odwiedzą Bazylikę Matki Boskiej z Guadalupe; prezydent złoży kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II.
Para prezydencka przybyła do Meksyku w sobotę wieczorem czasu lokalnego. Andrzej Duda w trakcie trzydniowej wizyty będzie rozmawiał z prezydentem Meksyku Enrique Pena Nieto, weźmie udział w polsko-meksykańskim forum gospodarczym oraz uroczystej sesji Senatu.
Z prezydentem do Meksyku przybyła grupa polskich przedsiębiorców, przedstawiciele ministerstw, PAIH i BGK. Podpisanych ma zostać szereg dwustronnych porozumień, m.in. o wspieraniu wzajemnych inwestycji, wzajemnym kredytowaniu.
To pierwsza w historii wizyta polskiego prezydenta w Meksyku; w 2018 r. Polska i Meksyk będą obchodzić 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.
PAP
Czytaj więcej