Przyszłość jest w e-zawodach

Biznes
Przyszłość jest w e-zawodach
Pixabay/Unsplash

Automatyzacja i cyfryzacja wyprą z rynku pracy prawie połowę obecnych profesji. Polacy nie są gotowi na te zmiany - pisze "Puls Biznesu".

Nowe technologie rewolucjonizują rynek zatrudnienia. W Polsce zagrożonych automatyzacją jest już 40 proc. stanowisk. Według raportu Gumtree.pl "Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy" zaledwie co dziesiąty Polak śledzi zmiany na rynku i aktualne trendy, żeby móc się do nich dostosować. Zaledwie 19 proc. Polaków uczęszcza na kursy i szkolenia podnoszące kompetencje - czytamy w "PB".

 

Jednocześnie według badania 83 proc. Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że nowe technologie są kluczem do powodzenia na rynku. Najbardziej świadomi konieczności podnoszenia swoich kompetencji cyfrowych i nauki obsługi nowych programów są studenci, a najmniej rolnicy.

 

Zapotrzebowanie na analityków

 

Co trzeci bezrobotny w Polsce nigdy nie korzystał z komputera. W krajach "starej" Unii jest to co dziesiąty bezrobotny. W Polsce co szósty zatrudniony nigdy nie używał komputera, podczas gdy w EU15 dotyczy to tylko co 16. pracownika.

 

Coraz bardziej cyfrowe gospodarki będą potrzebowały stałego dopływu specjalistów IT z powodu ciągłego rozwoju Big Data, aplikacji mobilnych i internetu rzeczy. W tych sektorach jest zapotrzebowanie zwłaszcza na analityków, tzw. data miners (osoby pozyskujące dane), deweloperów od oprogramowania i aplikacji, specjalistów od sztucznej inteligencji, projektantów maszyn i robotów czy ekspertów od marketingu cyfrowego i e-commerce. Popyt będzie rósł także na e-liderów, czyli osoby, które potrafią łączyć kompetencje cyfrowe, biznesowe i zarządcze.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie