Popularyzacja i nauczanie fizyki - nowy kierunek na Uniwersytecie Łódzkim
Program kierunku, który jest unikatowy na polskim rynku edukacyjnym, uwzględnia światowe standardy dotyczące przygotowania do działań popularyzacyjnych, komunikacji naukowej oraz samego nauczania. Studentom zaproponowane zostaną innowacyjne rozwiązania. W tworzeniu programu studiów uczestniczyli pracownicy Centrum Nauki i Techniki, które dla absolwentów ma być jednym z potencjalnych pracodawców.
- Nowy kierunek powstał na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej; pozwoli na uzyskanie kompetencji nauczyciela fizyki, ale również popularyzatora nauki. Chodzi o to, by absolwent zyskał nie tylko umiejętność nauczania, ale też przekazania w prosty i atrakcyjny sposób wyników badań naukowych. 75 proc. programu tych studiów będą stanowiły przedmioty ścisłe, a 25 proc. - społeczne, dające umiejętności tzw. miękkie - podkreślił prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. kształcenia prof. Sławomir Cieślak.
Na nowym kierunku przygotowano 60 miejsc. Jak przyznał Cieślak, jednym z istotnych impulsów do jego otworzenia była zapowiedź otwarcia, w grudniu tego roku, Centrum Nauki i Techniki w kompleksie dawnej elektrociepłowni EC1 i nawiązanie współpracy między Uniwersytecie Łódzkim i EC1 Miasto Kultury.
80 godzin praktyk
- Planujemy, że będzie to praktyczny, a nie ogólnoakademicki profil studiów, z bardzo rozbudowanymi praktykami m.in. dydaktycznymi. Nowością będzie aż 80 godzin praktyk realizowanych w Centrum Nauki i Techniki - dodał.
- Doświadczenia światowe pokazują, że nie ma dobrze funkcjonującego centrum nauki i techniki bez współpracy z lokalnymi uczelniami. Centrum Nauki i Techniki tworzyć będzie nie tylko wspaniały historyczny budynek, nie tylko bardzo atrakcyjna ekspozycja, ale o jego odbiorze będzie decydował zespół, prowadzący zwiedzających przez meandry bardzo trudnych zagadnień, związanych z przetwarzaniem energii czy elementami fizyki i chemii" - zaznaczył dyrektor EC1 Łódź Miasto Kultury Błażej Moder.
Obsługiwane przez 400 osób
Dodał, że zbliżone rozmiarami do łódzkiego Centrum Nauki i Techniki, warszawskie Centrum Nauki Kopernik obsługiwane jest przez ok. 400 osób.
- Myślę, że nasze centrum będzie zatrudniać nieco mniej pracowników, choćby z powodu możliwości finansowych naszych organizatorów, ale obsłużenie tak dużej ekspozycji przez sześć dni w tygodniu będzie wymagało naprawdę licznego zespołu - pracowników merytorycznych jak również animatorów pomagających w poruszaniu się po ścieżkach edukacyjnych- wyjaśnił.
Łódzkie Centrum Nauki i Techniki, które powstaje w zachodniej części kompleksu EC1 Łódź - Miasto Kultury ma rozpocząć działalność w grudniu 2017 r. Szacuje się, że rocznie będzie odwiedzać je ok. 430 tys. osób.
Znajdą się w nim trzy ścieżki edukacyjne, adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. "Przetwarzanie energii" to ścieżka oparta o skansenową część elektrowni, natomiast uzupełnieniem ścieżki "Mikroświat i makroświat" będzie sferyczne kino 3D. "Historia wiedzy i cywilizacji" zaprezentuje wiedzę z dziedziny chemii, fizyki i nauk przyrodniczych oraz jej wykorzystanie w codziennym życiu człowieka.
140 instalacji
Jak zapowiadają realizatorzy, na ekspozycję Centrum złoży się ponad 140 instalacji - praktycznie każda będzie interaktywna. Najnowsze technologie połączone zostaną z odrestaurowanymi oryginalnymi urządzeniami zabytkowej elektrowni. Za wyposażenie i aranżację obiektu odpowiada konsorcjum Qumak, znane z wielu tego typu realizacji.
Koszt przygotowania ekspozycji Centrum ma wynieść 45,5 mln zł, z czego 18,3 mln zł EC1-Miasto Kultury otrzymało z UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2022.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze