Soloch: informację o redukcji sił w Eurokorpusie posiadamy od dłuższego czasu
- Prezydent Andrzej Duda nie jest zaniepokojony informacją o ograniczeniu przez Polską zaangażowania w Eurokorpusie (EC)- powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. - Informacje na temat redukcji posiadamy już od dłuższego czasu - dodał.
W środę w wywiadzie w RMF FM Soloch pytany był m.in., czy prezydent popiera decyzję o ograniczeniu polskiego udziału w Eurokorpusie oraz czy nie chce, by Polska była pełnoprawnym jego członkiem.
Decyzja w kontekście NATO
- Pan prezydent został poinformowany o decyzji redukcji naszej obecności (...) i przyjął tę informacje do wiadomości, ponieważ tę decyzję - to jest decyzja ministra obrony narodowej - traktował szerzej w kontekście w ogóle naszej polityki, również polityki związanej z obsadzaniem etatów i struktur natowskich - powiedział.
Dopytywany, czy prezydent jest zaniepokojony tą decyzją, powtórzył: "Tę decyzję przyjął i widzi ją bardziej w kontekście naszej całościowej polityki, jeśli chodzi o nasze uczestnictwo w strukturach NATO. To nie była decyzja, która wzbudziłaby jakieś szczególne zaniepokojenie pana prezydenta".
Informacja podana w ubiegłym roku
Soloch przypomniał, że Polska starała się, by stać się państwem ramowym EC "przed decyzjami implementacyjnymi szczytu NATO, przed dyskusją dotyczącą systemu dowodzenia NATO, który ulegnie zmianom".
- To, czy będzie Eurokorpus i jak ważny będzie Eurokorpus, to się jeszcze okaże - zaznaczył.
Szef BBN mówił także, że informacje na temat zredukowania polskiego zaangażowania w Eurokorpus "posiadamy już od dłuższego czasu". - Jeszcze w ubiegłym roku otrzymaliśmy informacje, że zamierzamy ograniczyć liczbę naszych oficerów w Eurokorpusie (...), i te istotne ograniczenie będą do 2021 roku - mówił.
Rezygnacja ze statusu państwa ramowego
Soloch podał, że obecnie w Eurokorpusie jest ponad 100 polskich oficerów. Pytany, do ilu liczba ich zostanie ograniczona, powiedział: "W tej chwili przewidywania dotyczą kilku oficerów, ta liczba nie jest dokładnie określona".
We wtorek RMF FM podało, że "szef MON Antoni Macierewicz wyprowadza Polskę z Eurokorpusu". AFP poinformowała, że Polska chce się wycofać z EC w ciągu trzech lat.
Informacjom zaprzeczył szef MON Antoni Macierewicz, wiceminister obrony Bartosz Kownacki i rzecznik rządu Rafał Bochenek.
W komunikacie resortu obrony napisano, że Polska nie wycofuje się z Eurokorpusu, zrezygnowała jednak ze statusu państwa ramowego i w ciągu kilku lat zredukuje zaangażowanie w tę jednostkę. MON zapewniło, że decyzje zostały wstępnie uzgodnione z partnerami w Eurokorpusie.
Decyzja tłumaczona m.in. zadaniami w ramach NATO
Decyzje te resort obrony uzasadnił koniecznością redukcji zaangażowania "w związku ze zwiększeniem obciążeń dla sił zbrojnych wynikających z realizacji postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie, w tym wzmacnianiem flanki wschodniej NATO w kontekście obrony kolektywnej".
Tłumaczono ją także zmianą charakteru aktywności Eurokorpusu, "który zamierza osłabić rolę EC w odniesieniu do realizacji zadań w ramach NATO, w tym zwłaszcza obrony kolektywnej" oraz "zbyt znaczącym zaangażowaniem i przeznaczeniem zbyt wielu zasobów w stosunku do innych państw ubiegających się o status państwa ramowego".
Może uczestniczyć w operacjach NATO lub UE
Eurokorpus został powołany w 1992 r., działalność rozpoczął w roku 1993, początkowo jako jednostka francusko-niemiecka; obecnie jest wielonarodowym związkiem taktycznym, otwartym dla państw UE i NATO.
Jego państwa ramowe - decydujące o zadaniach, strukturze i przyszłości tej formacji - to oprócz krajów założycielskich Belgia, Hiszpania i Luksemburg.
Państwami stowarzyszonymi - o ograniczonych obowiązkach i prawach - są Grecja, Włochy, Turcja, Rumunia i Polska, która ubiegała się o status państwa ramowego. Jak planowano kilka lat temu, miał on zostać osiągnięty w 2016 r., potem przesunięto tę datę na rok 2017. Obecnie w dowództwie EC służy ok. 120 polskich wojskowych. Do byłych państw stowarzyszonych należą Austria, Finlandia i Kanada.
Eurokorpus może zostać użyty w operacjach wojskowych NATO lub Unii Europejskiej i która wystawia wojska do sił odpowiedzi NATO. Eurokorpus uczestniczył w misjach SFOR w Bośni i Hercegowinie oraz KFOR w Kosowie, dwukrotnie dowodził też natowską operacją ISAF w Afganistanie. Dowódcą Eurokorpusu jest obecnie hiszpański generał broni Alfredo Ramirez.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze