W zoo w Borysewie urodziły się 4 białe tygryski. To pierwszy taki przypadek na świecie
Tygrysy przyszły na świat w pierwszy dzień wiosny w zoo w Borysewie koło Łodzi. Specjalizuje się ono w hodowli tych rzadko spotykanych w naturze zwierząt, ale narodziny aż czterech tygrysków to absolutna nowość. - Pierwszy taki przypadek na świecie - powiedział właściciel ogrodu zoologicznego Andrzej Pabich. Ten wyjątkowy przypadek kamera Polsat News sfilmowała jako pierwsza.
- To już trzeci miot białej tygrysicy imieniem Safran. W poprzednich przyszły na świat dwojaczki i trojaczki. Duże koty bardzo dobrze rozmnażają się w naszym ogrodzie, ponieważ ich chów opanowaliśmy do perfekcji - wyjaśnił Pabich.
Witaminy, tomograf i rezonans
- Zwierzęta są pod znakomitą opieką medyczną. Na podstawie badań krwi opracowywane są dla nich odpowiednie zestawy witamin i minerałów, w razie potrzeby są badane tomografem czy rezonansem magnetycznym. Od dwóch lat w opiece nad nimi współpracujemy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu - poinformował Pabich.
Jak powiedział, zoo w Borysewie posiada obecnie 20 procent światowej populacji białych tygrysów i 15 procent populacji białych lwów. Według Pabicha na całym świecie jest po około 100 osobników białych lwów i tygrysów.
Recesywny gen białego futra
Występowanie białego umaszczenia wielkich kotów uwarunkowane jest obecnością genu recesywnego. Jego nosicielami muszą być oboje rodzice, co w naturze zdarza się bardzo rzadko.
Najmłodsze z grona 17 białych tygrysów będzie można oglądać na wybiegu dopiero w połowie czerwca - wcześniej muszą m.in. przejść szereg szczepień.
Już 1 czerwca w Borysewie otwarta zostanie basen z największą w Europie ekspozycją krokodyli. Kolekcja tych zwierząt, na którą składa się 40 krokodyli nilowych i 10 aligatorów, została nabyta od prywatnego hodowcy-pasjonata z jednego z krajów Europy Zachodniej.
Drapieżne gady z jednej hodowli
Niezwykłe jest to, że wszystkie gady pochodzą z jednej hodowli, gdzie wspólnie dorastały, dzięki czemu dobrze się tolerują - poinformował Pabich. Wśród krokodyli nilowych jest 37 samic (w tym jedna o nietypowym żółtym zabarwieniu) i 3 samce.
Zoo Safari w Borysewie istnieje od 2008 roku. Od kilku lat posiada status ogrodu zoologicznego. Na 26 hektarach żyje tu 500 osobników 90 egzotycznych gatunków zwierząt ze wszystkich kontynentów.
polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Komentarze