Kukiz zaapelował do prezydenta o zawetowanie ustawy o tzw. sieci szpitali
Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz zaapelował w piątek do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy o tzw. sieci szpitali. Jego zdaniem, wprowadzenie w życie rozwiązań, które znajdują się w ustawie, oznaczać będzie katastrofę.
"Panie prezydencie, jeśli nie chce pan przejść do historii jako podpisywacz wszystkiego, co od jedynie słusznej partii dostanie pan do podpisania, to czas zacząć działać. Proponuję zacząć od zawetowania wzorowo socjalistycznej ustawy o szpitalach, której wprowadzenie w życie oznaczać będzie katastrofę" - napisał Kukiz w piątek na portalu społecznościowym.
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację wprowadzającą tzw. sieć szpitali. Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych głosowało 230 posłów, 209 było przeciw, pięciu wstrzymało się od głosu. Przeciwne nowelizacji były kluby PO (od głosu wstrzymał się jedynie b. minister zdrowia Marian Zembala), Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL. Spośród posłów PiS przeciwny ustawie był jedynie Andrzej Sośnierz (były prezes NFZ), dwoje posłów wstrzymało się od głosu.
- Ta ustawa stabilizuje sytuację szpitali, a przez to zabezpiecza interesy pacjentów - przekonywał przed głosowaniem minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Nowe przepisy ws. sieci szpitali
Zgodnie z nowymi przepisami utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali. W sieci będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne).
Placówki znajdujące się w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Sieć będzie też obejmować m.in. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.
Wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci do 27 czerwca
Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczonych będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Pozostałe 9 proc. będzie przeznaczone na konkursy świadczeń, do których będą mogły przystąpić zarówno placówki, które nie zakwalifikowały się do sieci, jaki i szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów.
Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca br. Do 26 września zostaną one uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne 4 lata.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
PAP
Komentarze