Schetyna: przez politykę polskiego rządu Polska będzie na marginesie UE
Jeżeli polski rząd będzie prowadził dialog tak, jak na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej, to Polska będzie pozycjonować się na marginesie UE - ocenił lider PO Grzegorz Schetyna, odnosząc się do czwartkowej wypowiedzi premier Beaty Szydło ws. przyjęcia Deklaracji Rzymskiej.
W czwartek rano premier Szydło zapowiedziała, że jeżeli w Deklaracji Rzymskiej, która ma zostać podpisana w sobotę na szczycie unijnym w Rzymie, nie będą zawarte priorytetowe dla strony polskiej postulaty, Polska tej Deklaracji przyjmie.
Wskazane przez premier cztery priorytety ws. Deklaracji Rzymskiej to: jedność UE, ścisła współpraca z NATO, wzmocnienie roli parlamentów narodowych i zasady wspólnego rynku, które łączą, a nie dzielą.
"W Europie takim językiem nie powinno się rozmawiać"
Lider PO pytany o tę deklarację szefowej rządu odpowiedział, że ma nadzieję, iż premier Beata Szydło jest w stanie wyciągnąć wnioski "z takiej prostej polityki" i z tego, co wydarzyło się na niedawnym szczycie UE w Brukseli podczas wyboru na drugą kadencję Donalda Tuska na funkcję szefa RE.
- Jeżeli w ten sposób będzie polski rząd i polska premier rozpoczynać dialog w Europie, czy kontynuować go w taki sposób, jaki miał miejsce na posiedzeniu Rady Europejskiej, to Polska rzeczywiście będzie pozycjonować się na marginesie Unii, decyzji, i rzeczywiście będzie sytuować się w tym miejscu, które za chwilę będzie poza UE - mówił.
- W Europie takim językiem nie powinno się rozmawiać - dodał przewodniczący Platformy.
"Polityka politycznej nieodpowiedzialności"
W kontekście szczytu UE w Rzymie i Deklaracji podkreślił, że rozmowy o konkluzjach i praca nad wspólnym stanowiskiem państw UE trwają miesiącami. - Wierzę, że i MSZ, i kancelaria pani premier zrobiła wszystko, żeby te uzgodnienia tam się znalazły - powiedział Schetyna.
- Jeżeli nie, to znaczy, że Polska znowu będzie przeciwko całej reszcie europejskich państw - to jest polityka politycznej nieodpowiedzialności - ocenił lider PO.
W sobotę w Rzymie, na uroczystym szczycie z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, które zapoczątkowały integrację europejską, ma zostać przyjęta Deklaracja Rzymska. Ma ona wyznaczyć kierunek dla UE 27 państw - bez Wielkiej Brytanii przygotowującej się do opuszczenia Wspólnoty - na najbliższa dekadę.
PAP
Komentarze