Odrestaurowano kaplicę Grobu Pańskiego w jerozolimskiej bazylice
Po dziewięciu miesiącach prac restauratorskich w bazylice Grobu Pańskiego na Starym Mieście w Jerozolimie odsłonięto odnowioną marmurową kaplicę wznoszącą się nad grobowcem, w którym według chrześcijańskiej tradycji złożono po ukrzyżowaniu ciało Chrystusa.
W środę z tej okazji odbyło się uroczyste nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem hierarchów trzech wyznań chrześcijańskich opiekujących się bazyliką: Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, greckiego Kościoła prawosławnego i Kościoła rzymskokatolickiego, reprezentowanego w Ziemi Świętej przez zakon franciszkanów. Przezwyciężyły one podziały, które dotąd nie pozwalały na odnowienie zabytku.
- Dzisiaj jesteśmy zebrani tu wszyscy, by świętować to wydarzenie - cieszył się administrator apostolski Patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.
Całkowity demontaż
Prace rozpoczęto w maju 2016 r., kiedy to greccy konserwatorzy pod kierunkiem prof. Antonii Moropulu rozpoczęli całkowity demontaż marmurowej, wysokiej na kilka metrów kaplicy wzniesionej pod kopułą Bazyliki na początku XIX wieku. Od 70 lat tę budowlę zabezpieczało przed runięciem - i szpeciło jednocześnie - dodatkowe metalowe rusztowanie.
Było to konieczne, by utrzymać w całości konstrukcję złożoną z wielu bloków marmuru, którym nie służą ani liczne płonące świecie, ani oddechy tłumów wiernych podwyższające wilgotność powietrza. Większość elementów marmurowych została oczyszczona, naprawiona i z powrotem umieszczona w budowli. Część najbardziej uszkodzonych zastąpiono nowymi. Kaplica, wcześniej niemal czarna, odzyskała swój pierwotny kolor żółtej ochry.
Franciszek ofiarował 1 mln dolarów
Dotychczasowe prace kosztowały 3,4 mln euro. Sfinansowały je głównie trzy Kościoły chrześcijańskie. Radio Watykańskie przekazało, że papież Franciszek ofiarował na to franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej 1 mln dol., z czego połowę przeznaczono na Grób Pański, a resztę na bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Wśród ofiarodawców byli też rząd Grecji, król Jordanii i władze Autonomii Palestyńskiej.
W planach są dalsze prace: m.in. wzmocnienie fundamentów kaplicy oraz odnowienie posadzki w świątyni. Trzeba na nie ok. 6 mln dol.
Kaplica grobowa wznosząca się w miejscu groty, w której złożono ciało Chrystusa, jest ostatnim, dodanym elementem architektonicznym świątyni, której początki sięgają IV wieku.
PAP
Komentarze