Nowi mieszkańcy zoo w Płocku. To para leniwców
Para leniwców dwupalczastych, które na wolności występują w Ameryce Płd. i należą do ginących gatunków, zamieszkała w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (Mazowieckie). Zwierzęta trafiły tam z ogrodów w Odense w Danii i Halle w Niemczech.
Wybieg z nowymi mieszkańcami otwarto w poniedziałek w pawilonie dydaktyczno-naukowym płockiego zoo, gdzie znajduje się także herpetarium.
- Leniwce dwupalczaste to nowy gatunek, który pozyskaliśmy, rzadko zresztą eksponowany w ogrodach zoologicznych. Otrzymaliśmy parę tych zwierząt, dwuletnią samicę i rocznego samca - powiedział dyrektor płockiego zoo Krzysztof Kelman.
Śpią 22 godziny na dobę
Leniwce dwupalczaste (Choloepus didactylus) w warunkach naturalnych zamieszkują Brazylię, Ekwador, Gujanę, Wenezuelę i Peru. Osiągają długość ok. 60 cm i masę do 9 kg.
Prowadzą nadrzewny tryb życia, żywiąc się liśćmi, owocami i pędami. Mają bardzo słaby wzrok i słuch oraz bardzo spowolniony metabolizm. Zwykle śpią, nawet 22 godziny na dobę, zawieszone na gałęziach dzięki chwytnym kończynom, zwłaszcza przednim z dwoma palcami zakończonymi długimi pazurami.
Lista Gatunków Ginących
- Leniwce to zwierzęta, które mało się poruszają. Niska temperatura ciała, między 24 a 34 st. C, powoduje, że mają bardzo spowolniony metabolizm. Są do tego stopnia leniwe, że w naturze ich futro pokrywają glony. Oprócz tego, w ich sierści występują też endemiczne gatunki chrząszczy i motyli nocnych- dodał Kelman.
W Europie o hodowli leniwców w ogrodach zoologicznych decyduje koordynator tego gatunku, wpisanego na Czerwoną Listę Gatunków Ginących IUCN (International Union for Conservation of Nature - Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody). - Liczymy, że także w naszym zoo doczekamy się przychówku tych zwierząt, a jeżeli tak się stanie, to młode trafią do innych europejskich ogrodów - zaznaczył dyrektor płockiego zoo.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze