Powstanie genetyczny wzorzec Polaka. Na bazie 5 tysięcy przypadków
Naukowcy z Poznania otrzymali na ten cel grant w wysokości 105 mln zł. Ze wzorcowym układem materiału genetycznego mają być porównywane genomy osób chorych. Pozwoli to na dobranie indywidualnej terapii – leków i ich dawki.
- Stworzymy referencyjny genom mieszkańca Polski, czyli coś, co będzie odpowiednikiem metra z Sèvres w genetyce – mówi prof. Marek Fieglerowicz, dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk.
Badacze z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN i Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej przebadają pięciotysięczną próbę w celu stworzenia standardowego wzorca.
W efekcie dobieranie indywidualnych metod leczenia dla pacjentów ma być łatwiejsze. Dobieranie konkretnych leków i ich dawek ma być zależne od genów pacjenta.
Badania genetyczne Piastów
Prof. Marek Fieglerowicz jest także kierownikiem projektu "Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych".
Zespół badaczy pobiera próbki z około stu szkieletów pochodzących sprzed dwóch tysięcy lat oraz takie same próbki ze szkieletów ludzi, którzy żyli tysiąc lat temu (w okresie istnienia państwa piastowskiego).
- Jeżeli genomy z obu okresów nie będą się różniły, to powiemy: to była kontynuacja, ci sami ludzie zamieszkiwali te tereny w czasach rzymskich i piastowskich – wyjaśniał prof. Figlerowicz dziennikarzowi Nowej Trybyny Opolskiej.
gloswielkopolski.pl, nto.pl
Komentarze