Dwa szyby kopalni Wieczorek przygotowywane do przekazania spółce restrukturyzacyjnej

Biznes
Dwa szyby kopalni Wieczorek przygotowywane do przekazania spółce restrukturyzacyjnej
Polsat News

Katowicki Holding Węglowy (KHW) finalizuje przygotowania do przekazania Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK) dwóch szybów 190-letniej kopalni Wieczorek w Katowicach. Jeżeli przekazanie zaakceptuje minister energii, majątek może trafić do SRK w końcu przyszłego tygodnia.

W zawartym na początku marca porozumieniu ze stroną społeczną, poprzedzającym połączenie KHW z Polską Grupą Górniczą (PGG), ustalono, że wydzielona część kopalni Wieczorek trafi do SRK jeszcze przed wyznaczonym na początek kwietnia terminem fuzji obu firm. Wraz z majątkiem do SRK ma przejść grupa ok. 500 pracowników holdingu, uprawnionych do skorzystania z osłon socjalnych - urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych.

 

Jak powiedział w środę rzecznik holdingu Wojciech Jaros, KHW finalizuje przygotowania do przekazania do SRK wydzielonej części kopalni Wieczorek, w skład której wejdą szyby Poniatowski i Wschodni wraz z infrastrukturą techniczną i nieruchomościami. Ostateczny termin przekazania obu szybów do SRK nie został jeszcze ustalony - nieoficjalnie przedstawiciele spółek wymieniają wstępną datę 24 marca, jeżeli wcześniej formalną zgodę na przeniesienie majątku wyda właściciel holdingu i SRK, którego funkcje wypełnia minister energii.

 

Kończą się złoża węgla


Według rzecznika holdingu, w przyszłym tygodniu powinna być również znana dokładna liczba pracowników, którzy wraz z wydzielonym majątkiem Wieczorka przejdą do SRK. W ubiegłym tygodniu w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski wymieniał liczbę 517 osób. Ponieważ jednak przejście do spółki restrukturyzacyjnej ma charakter dobrowolny, ostateczna liczba będzie wynikała ze złożonych deklaracji oraz zgody pracodawcy na odejście danego pracownika.

 

Jak wcześniej informowali przedstawiciele KHW, w ponad 190-letniej kopalni Wieczorek w Katowicach kończą się złoża węgla; dostępny jeszcze surowiec ma być wyeksploatowany od strony sąsiedniej kopalni Murcki-Staszic. W styczniu obie kopalnie zyskały podziemne połączenie - doszło do połączenia chodnika transportowego w kopalni Wieczorek z przekopem na poziomie 720 w kopalni Murcki-Staszic.

 

Wykonane wyrobisko - chodnik o długości 188 m - to pierwszy etap realnego połączenia pod ziemią tych dwóch kopalń. Teraz wykonane będą dodatkowe wyrobiska, m.in. wentylacyjne, które pozwolą całkowicie uniezależnić ten rejon kopalni Wieczorek od zakładu macierzystego.

 

Kopalnia z XIX wieku


Pozostała część Wieczorka, wraz z infrastrukturą dołową i powierzchniową, ma znaleźć się w spółce restrukturyzacyjnej do końca 2017 roku, choć będzie to jeszcze analizował specjalny zespół, powołany w myśl zawartego na początku marca porozumienia ze stroną społeczną. Wraz z przekazywanym majątkiem Wieczorka do SRK mogłaby przejść - jak wcześniej szacowano - kolejna grupa ok. 700 pracowników. DO SRK - także po analizie zespołu - ma również trafić należący do KHW ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej.

 

Dzisiejsza kopalnia Wieczorek powstała w 1826 r. W początkach XX wieku przy kopalni powstało osiedle robotnicze Nikiszowiec, uważane dziś za główną turystyczną atrakcję Katowic. Tworzy je kompleks połączonych ze sobą budynków z charakterystycznej czerwonej cegły, skupionych wokół centralnego placu z neobarokowym kościołem św. Anny. Osiedle znane jest m.in. z licznych filmów o Górnym Śląsku. Od sześciu lat Nikiszowiec jest Pomnikiem Historii. Historię zakładu i mieszkańców robotniczego osiedla, wybudowanego dla pracowników kopalni przez spółkę górniczą Georg von Giesche's Erben, opisała Małgorzata Szejnert w nagradzanej książce "Czarny ogród".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie