Młodzi artyści teatralni z nagrodą ZASP im. Schillera

Kultura
Młodzi artyści teatralni z nagrodą ZASP im. Schillera
zasp.pl

Aktorka lalkarka Malwina Czekaj oraz reżyser Krzysztof Garbaczewski zostali laureatami Nagrody im. Leona Schillera. Artystów wyróżnionych za dokonania teatralne w 40. edycji nagrody ogłosił we wtorek zarząd ZASP - Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji.

W tym roku wyróżnieni nagrodą zostali aktorka lalkarka Malwina Czekaj oraz reżyser Krzysztof Garbaczewski. Zgodnie ze zwyczajem informacje o tegorocznych laureatach podano 14 marca - w rocznicę urodzin Leona Schillera, który patronuje nagrodzie. Schiller - jeden z najwybitniejszych inscenizatorów przedwojennej polskiej sceny teatralnej, pedagog - był także prezesem stowarzyszenia ZASP - od 1950 r. aż do śmierci w 1954 r.

 

Nagroda za wysoką jakość

 

Wyróżnienie jest przyznawane przez zarząd główny ZASP - Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji (dawniej: Związek Artystów Scen Polskich). Wyróżnienie otrzymują młodzi twórcy za wyróżniającą się jakość pracy artystycznej.

 

"Nagroda im. Leona Schillera, od ponad półwiecza zawsze podkreślała pewną podstawową sprawę, którą jest wysoka jakość - wykonawcza, realizatorska - »wnoszona« do sztuki teatralnej przez jej młodych twórców. Bo to jakość w tym zawodzie liczy się zawsze - bez względu na zmieniające się style, indywidualne zdolności i preferencje, i jakość jest wspólnym mianownikiem wszystkich nagrodzonych oraz naszą teatralną ciągłością" - podkreśla ZASP.

 

Lalkarka wzbogaciła wizję

 

Malwina Czekaj, absolwentka wrocławskiej Filii PWST w Krakowie oraz aktorka Teatru Baj w Warszawie, została nagrodzona - słowami dyrektorki i reżyserki Ewy Piotrowskiej - za to, że "wzbogacała moją wizję niesamowitą wyobraźnią aktorską oraz oryginalnym językiem artystycznym".

 

Redakcja serwisu "Teatr dla Was", jak podkreśla ZASP, podsumowując teatralny rok 2016 w Warszawie wyróżniła spektakl "A niech to czykolada!" w reż. Ewy Piotrowskiej. Czekaj zagrała w nim dwie postaci: Burmistrza i Zbieraczki Historii. W poprzednich latach wystąpiła także m.in. jako Pompejusz i Marianna w "Miarce za miarkę" Szekspira w reż. Marty Streker oraz Bonifacy w "Przygodach Kota Filemona" Sławomira Grabowskiego i Marka Nejmana w reż. Agaty Kucińskiej.

 

Plastyka i współpraca autora z reżyserem

 

"Schiller w swoich inscenizacjach zwracał uwagę na istotę plastyki i ścisłą współpracę autora i reżysera. Postulował nierozerwalność formy i treści. Nierozłączność i całkowitą współzależność reżysera i scenografa. Tutaj akurat mamy dwa w jednym. Chciejmy mieć Krzysztofa Garbaczewskiego w naszym ZASP-owskim gronie obdarzając go Nagrodą im. Schillera, który szybując przez historię doceniłby ten błyszczący talent Garbaczewskiego" - napisała przewodnicząca Sekcji Scenografów ZASP Barbara Zawada w opinii o drugim laureacie tegorocznej nagrody.

 

Krzysztof Garbaczewski - reżyser, scenograf, autor adaptacji i przedstawień interdyscyplinarnych - jest autorem m.in. "Kronosu" i "Burzy" (Teatr Polski we Wrocławiu), "Hamleta" (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie), "Roberta Robura” (TR Warszawa).

 

Utytułowany laureat z "Paszportem"

 

Był wyróżniany m.in. za najlepszą scenografię do "Odysei" podczas III Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia oraz Grand Prix za "Iwonę, księżniczkę Burgunda" na 38. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. Otrzymał także Paszport Polityki 2011 w kategorii Teatr za "Życie seksualne dzikich".

 

Wśród laureatów Nagrody im. Leona Schillera, przyznawanej początkowo jedynie reżyserom, znajdują się Kazimierz Dejmek, Jerzy Jarocki, Konrad Swinarski, Krystian Lupa, Agnieszka Glińska, Zespół Teatru Montownia, Zbigniew Raszewski, Wojciech Pszoniak, Krzysztof Kolberger, Jerzy Radziwiłowicz, Joanna Szczepkowska, Marek Kondrat, Krystyna Janda, Krzysztof Globisz, Edyta Jungowska, Mirosław Baka i Małgorzata Gorol.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie