Posłowie PiS podważają legalność wyboru prezesa SN
Grupa parlamentarzystów PiS wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności przepisów, na podstawie których została powołana na funkcję pierwszego prezesa Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf.
Posłowie PiS uważają, że "istnieją poważne wątpliwości co do ich zgodności z konstytucją". Chodzi m.in. o zarzuty, co do procedury wyboru pierwszego prezesa SN oraz zakresu przedstawiania kandydata na prezesa.
- Procedura wyboru prezesa SN odbywa się w formie regulaminu, który jest aktem wewnętrznego urzędowania Sądu Najwyższego. A skutki są o charakterze ustrojowym, ponieważ kandydatów przedstawia się prezydentowi, który spośród nich dokonuje wyboru - powiedział Polsat News Arkadiusz Mularczyk, który reprezentuje grupę 50 posłów PiS.
- Uważamy, że nie może być takiej sytuacji, w której akt prawa wewnętrznego, nigdzie niepublikowany, ma skutki o charakterze ustrojowym, ustawowym i konstytucyjnym - dodał poseł.
Mularczyk podkreśla, że zastrzeżenia budzi też fakt, iż Zgromadzenie Ogólne SN "nie podejmuje uchwały o wyborze". - Kandydatów przedstawia przewodniczący Zgromadzenia. Powinna być podjęta uchwala o wyborze kandydatów na prezesa - podkreślił.
Wniosek został złożony wczoraj. Mularczyk podkreśla, że posłowie PiS chcieliby, żeby orzeczenie w tej sprawie zostało wydane jak najszybciej, ponieważ "ma olbrzymie skutki dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, dla funkcjonowania SN, dla relacji TK-SN"
Polsat News, PAP
Czytaj więcej
Komentarze