"Próba odczytu nie powiodła się". Problem z czarną skrzynką z samochodu premier

Polska
"Próba odczytu nie powiodła się". Problem z czarną skrzynką z samochodu premier
PAP/Jacek Bednarczyk

- Prokuratura i biegli będą analizować zeznania premier w sprawie wypadku - powiedział w piątek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie prok. Włodzimierz Krzywicki. Jak wskazał, inni biegli w rozszerzonym składzie, będą z kolei analizować rejestratory znajdujące się w samochodzie audi A8, w tym tzw. czarną skrzynkę. - Pierwsza próba demontażu i odczytania nie powiodła się - poinformował.

- Zeznania premier zostaną poddane analizie nie tylko przez prokuratorów prowadzących śledztwo, ale także biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych, którzy mają za zadanie dokonać rekonstrukcji wypadku - powiedział rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie prok. Włodzimierz Krzywicki.

 

- W materiałach przekazanych biegłym bezwarunkowo będą także zeznania premier, jak i wszystkie zeznania, jakie zostały złożone oraz pozostały materiał dowodowy – podkreślił.

 

"Czułe i zaawansowane technologicznie urządzenie"

 

- Jak się okazało,  urządzenie UDS (tzw. czarna skrzynka) to niezwykle czułe i bardzo zaawansowane technologicznie urządzenie, w związku z czym pierwsza próba demontażu i odczytania nie powiodła się. Zespół biegłych z Instytut Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych Politechniki Krakowskiej został więc poszerzony o dodatkowego specjalistę z zakresu rejestratorów - poinformował prok. Krzywicki. Jak dodał, "jeżeli zajdzie taka potrzeba, prokuratura poprosi też o pomoc producenta".

 

Biegli z Politechniki Krakowskiej wydadzą też opinię na temat stanu technicznego pojazdów biorących udział w wypadku - fiata seicento oraz audi A8.

 

Przesłuchanie premier bez obrońcy oskarżonego


W sprawie wypadku w czwartek blisko trzy godziny zeznawała premier Beata Szydło. Jak poinformowała prokuratura po zakończeniu przesłuchania, z uwagi na treść składanych zeznań, obejmujących informacje niejawne, czynność przeprowadzona została w Kancelarii Tajnej Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

 

W przesłuchaniu premier nie mógł uczestniczyć obrońca podejrzanego o nieumyślne spowodowanie wypadku adw. Władysław Pociej.

 

Prokuratura uznała, że jego udział na tak wczesnym etapie postępowania może spowodować ujawnienie zeznań świadka (pokrzywdzonego) i trudności dowodowe. Jak stwierdziła, nie można wykluczyć konieczności konfrontacji świadka z podejrzanym, ponadto przesłuchanie dotyczyło także procedur bezpieczeństwa transportu najważniejszych osób w państwie, które to procedury dotyczą informacji niejawnych.

 

Prokuratura wskazywała, że "w razie ewentualnego skierowania w sprawie aktu oskarżenia, podejrzany i jego obrońcy na końcowym etapie śledztwa mają prawo zapoznania się z całością zgromadzonego materiału dowodowego; ponadto w toku ewentualnego postępowania przed Sądem mają prawo zadawania pytań świadkom".


Ja powiedział mec. Pociej, nie wyklucza on złożenia zażalenia na tę decyzję prokuratury. - Oczekuję na doręczenie mi postanowienia w tej sprawie wraz z uzasadnieniem. Po jego analizie podejmę stosowną decyzję - powiedział adwokat.

 

Wypadek premier


Do wypadku doszło 10 lutego w Oświęcimiu. Policja podała, że rządowa kolumna trzech samochodów (pojazd premier Beaty Szydło jechał w środku) wyprzedzała fiata seicento. Jego 21-letni kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i uderzył w auto szefowej rządu, które następnie uderzyło w drzewo.

 

W wyniku wypadku poważne obrażenia ciała, utrzymujące się dłużej niż 7 dni, odnieśli premier i jeden z funkcjonariuszy BOR - szef ochrony Beaty Szydło. U drugiego funkcjonariusza BOR - kierowcy pojazdu - stwierdzono lżejsze obrażenia. Beata Szydło do 17 lutego przebywała w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

 

14 lutego prokuratorski zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku usłyszał kierowca fiata Sebastian K. Kierowca nie przyznał się do winy, prokuratura nie podaje treści jego wyjaśnień.

 

Śledztwo w tej sprawie prowadzi zespół trojga prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Nadzór nad śledztwem objęła Prokuratura Regionalna w Krakowie.

 

PAP

prz/mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie