Jedna trzecia Polaków ukrywa wydatki przed "drugą połową". Częściej zdarza się to kobietom
Prawie trzy czwarte Polaków mieszkających razem z partnerem dokładnie zna jego sytuację finansową, a dwie trzecie par posiada wspólny budżet domowy - tak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Biura Informacji Kredytowej. Jedna trzecia Polaków zdarza się ukrywać wydatki przed swoim partnerem; przyznało się do tego 41 proc. pytanych pań.
Z badania wynika, że cześć polskich par unika rozmów o pieniądzach - jedna piąta respondentów nie zawsze wie, w jakiej kondycji finansowej jest ich partner. 13 proc. osób będących w związku twierdzi również, że do tej pory nie stworzyła wspólnie z partnerem systemu podziału wydatków.
Ponad jedna trzecia Polaków ukrywa wydatki przed swoim partnerem. Częściej zdarza się to kobietom (przyznało to 41 proc. pań) i osobom w wieku 25-34 lata (43 proc.).
- Być może właśnie dlatego ponad połowa Polaków, 51 proc., sprawdza historię konta swojego partnera. Jednocześnie aż dwie trzecie badanych twierdzi, że ich partner nie sprawdza ich własnej historii konta. Z jednej strony Polacy postępują więc w myśl zasady "ufać znaczy sprawdzać", z drugiej zaś wierzą, że partnerzy obdarzają ich znacznie większym zaufaniem - komentuje Alina Stahl z BIK.
Polski związek kredytowy
Według analizy BIK i struktury kredytobiorców obecnie w Polsce kredyt mieszkaniowy najczęściej zaciągany jest przez dwie osoby (65 proc. hipotek), bez względu na to, czy żyją w związku małżeńskim czy partnerskim. Osoby, które łączą swoje dochody zwiększają swoją zdolność kredytową i potencjalnie mogą uzyskać atrakcyjniejsze warunki umowy.
- Trzeba przy tym pamiętać, że obydwie osoby ponoszą solidarną odpowiedzialność przed bankiem w sytuacji problemów z terminowym wywiązywaniem się z zobowiązania. Oznacza to, że bank może oczekiwać zwrotu zadłużenia od każdego z nich - przypomina Alina Stahl.
Wykorzystano dane z badania "Finanse w związkach", zrealizowane w 2016 roku przez ARC Rynek i Opinia na reprezentatywnej próbie ponad 1000 Polaków w wieku 25 - 60 lat oraz badania "Booster: Polacy mieszkający z partnerem lub partnerką" na próbie 808 osób.
polsatnews.pl; infografika: BIK
Czytaj więcej
Komentarze