Holandia: w ciągu 2 lat anulowano paszporty 300 domniemanych dżihadystów
Większość z tych osób jest obecnie w Iraku i Syrii, a ok. 40 wciąż przebywa w Holandii - oświadczył w środę holenderski koordynator ds. walki z terroryzmem Dick Schoof. Chodzi o osoby pochodzące spoza Holandii, które otrzymały tamtejszy paszport po ponad pięciu latach pobytu w tym kraju.
- Ich paszporty zostały unieważnione, co pozwoli na uruchomienie alarmu, gdyby osoby te usiłowały ponownie wjechać do Holandii lub użyć holenderskiego dokumentu, by dostać się do jakiegokolwiek innego kraju - tłumaczył Schoof w wywiadzie dla holenderskiej stacji radiowej.
Szef biura ds. walki z terroryzmem podkreślił, że celem tych działań jest uniknięcie ataków w Holandii, jako że większość domniemanych ekstremistów było szkolonych na obszarach kontrolowanych przez Państwo Islamskie (IS) i "mogliby wrócić" zradykalizowani.
"Jesteśmy bardzo czujni"
- Natomiast jeśli chodzi o tych domniemanych dżihadystów, którzy wciąż są w Holandii - mówił Schoof - celem tej decyzji jest ograniczenie ich mobilności. Jak wyjaśnił, "posiadacze tych paszportów mogą zostać zatrzymani na granicy", ponieważ unieważnienie ich dokumentów "zostało zarejestrowane" w systemach międzynarodowych.
- Jesteśmy bardzo czujni. Są tacy, którzy wrócili z obszarów IS i są obserwowani z bliska. Ale nie warto ryzykować - podkreślił.
W Holandii utrzymywany jest czwarty poziom zagrożenia terrorystycznego na pięciostopniowej skali.
PAP
Komentarze