Bunkry na plaży w Kołobrzegu. Sztorm odsłonił fortyfikacje z czasów zimnej wojny

Polska
Bunkry na plaży w Kołobrzegu. Sztorm odsłonił fortyfikacje z czasów zimnej wojny
PAP/Marcin Bielecki

Sztorm odsłonił bunkry na plaży zachodniej w Kołobrzegu. Żelbetonowe kręgi to fragmenty Kompanijnego Rejonu Umocnionego 19. Baterii Artylerii Stałej, która służyła obronie wybrzeża przed desantem nieprzyjaciela w okresie zimnej wojny - poinformował muzealnik Robert Dziemba.

- Morze odkryło kilka elementów bunkrów na wydmach, o których istnieniu nie wiedzieliśmy wcześniej. Erozja plaży spowodowała, że część obiektów wojskowych została już dawno zniszczona - powiedział pracownik Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

 

Dziemba wyjaśnił, że tunele prowadziły z 19. Baterii Artylerii Stałej w kierunkach rozproszonych na wschód i na zachód. "Betonowe kręgi są bardzo wysokie, bez problemu może w nich stanąć dorosły człowiek. Żołnierze mogli się tam bez większych problemów poruszać z bronią i wyposażeniem" - dodał.

 

- Koncepcja fortyfikowania wybrzeża powstała wraz z początkiem zimnej wojny w 1946 r. Ostatecznie został wybrany projekt budowy 11 baterii fortecznych w Polsce. Jedna z nich przebiegał od Kołobrzegu do Grzybowa. Jej budowa rozpoczęła się w 1950 r. i zakończyła się po 8 latach - powiedział Dziemba.

 

Według niego budowę kołobrzeskiego kompleksu miał nadzorować generał Ryszard Kukliński, który pisze o tym w swoich wspomnieniach. Fortyfikacja składała się z 4 działobitni z armatami B-13, głównym punktem kierowania ogniem, wieżą dalmierza, wieżami radarowymi, bunkrów i schronów służących do przechowywania amunicji, a także z kolejki wąskotorowej, którą transportowano amunicję. Muzealnik podkreśla, że kompleks przestał służyć do celów militarnych w latach 70., kiedy to przestarzałe technologie wyparła artyleria rakietowa.

 

Obecnie teren ten należy do Marynarki Wojennej. 19. Bateria Artylerii Stałej decyzją zachodniopomorskiego konserwatora zabytków w 2016 r. została wpisana na listę zabytków Pomorza Zachodniego.

 

"Elementy, które zostały odsłonięte przez sztorm nie są uwzględnione na liście zabytków. Dla historyków to odkrycie tajemnicy, gdyż do tej pory nie wiedzieliśmy, w których miejscach plaży bunkry są zakopane. Odkryte obiekty prawdopodobnie zostaną zniszczone przez kolejny silny sztorm" - zaznaczył Dziemba.

 

Muzealnik ostrzega turystów, którzy chcieliby z bliska zobaczyć betonowe bunkry na kołobrzeskiej plaży. "Odwiedzający proszeni są o zachowanie bezpieczeństwa, tunele mogą się rozszczelnić i zapaść, może to doprowadzić do tragedii" - powiedział.

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie