50 banków zainteresowanych przeniesieniem z Londynu do Frankfurtu. Efekt Brexitu
Na zaproszenie prezesa niemieckiego Federalnego Nadzoru nad Usługami Finansowymi (BaFin) przyjechali przedstawiciele 50 banków spoza UE. Niemcy uprzedzają, że w przypadku przeniesienia operacji do ich kraju będą musiały przestrzegać surowych kryteriów.
- Brexit nie jest dla nas, Europejczyków z przekonania, powodem do radości. Musimy jednak postępować pragmatycznie i zapewnić bankom, które podejmują strategiczne decyzje, konieczną jasność ze strony nadzoru - oświadczył zastępca dyrektora BaFinu Peter Lutz.
Zadaniem nadzoru jest według Lutza stworzenie "solidnej podstawy" dla instytucji finansowych, które zamierzają przenieść swoje siedziby do Niemiec. Równocześnie BaFin musi zatroszczyć się o to, by nie powstało zagrożenie dla niemieckiego sektora finansowego - wyjaśnił wicedyrektor.
Zainteresowanie jest duże
- Nie wystarczy przymocować skrzynki pocztowej i ulokować w Niemczech jednego oddziału - ostrzegł Lutz, cytowany przez agencję dpa. - Chcemy, by menedżerowie niemieckiej spółki córki i specjaliści od oceny ryzyka pracowali tutaj w Niemczech - dodał.
Wicedyrektor niemieckiego nadzoru finansowego poinformował, że do BaFinu nie wpłynęły jeszcze żadne konkretne wnioski o działalność w Niemczech, jednak zainteresowanie przeniesieniem operacji jest duże. BaFin spodziewa się decyzji pod koniec pierwszego kwartału lub na początku drugiego kwartału br.
W spotkaniu we Frankfurcie uczestniczyli przedstawiciele banków z USA, Wielkiej Brytanii, Japonii i Australii.
Samodzielne banki-córki w UE
Agencja Reuters pisała wcześniej, że banki prowadzące duże operacje w Londynie przechodzą od sporządzania planów awaryjnych do bardziej konkretnych działań w reakcji na zapowiedziane przez brytyjską premier Theresę May wyjście Wielkiej Brytanii z jednolitego rynku UE, co odizolowałoby londyńskie City od wielu jego klientów.
Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE banki mające siedziby w Londynie będą musiały mieć samodzielne banki-córki z siedzibą w którymś z 27 krajów Wspólnoty, by nadal oferować usługi finansowe na terenie UE.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze