Ustawa dotycząca dostępu do medycznej marihuany - w lutym
Ustawa dotycząca medycznego wykorzystania marihuany może zostać przyjęta przez parlament w lutym; to realny termin - ocenił we wtorek wieczorem wiceszef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS). Zapewnił, że ustawa będzie przyjęta.
- Jestem przekonany, że w ciągu kilku najbliższych tygodni sprawa będzie zakończona. Myślę tutaj o całym procesie legislacyjnym, czyli nie tylko o pracy w podkomisji, ale dalej w Sejmie, Senacie (...). Myślę, że luty jest rzeczywiście realny do zrealizowania tego projektu, tej ustawy - powiedział Latos w TVN24.
- To jest kwestia zakończenia prac w podkomisji; można to zrobić na najbliższym posiedzeniu Sejmu (...) Nie ma wątpliwości co do tego, że ustawa będzie przyjęta - zapewnił.
Dopytywany, czy produkcja suszu lub żywicy, które są potrzebne do wytworzenia leczniczego preparatu jest możliwa w Polsce, Latos odpowiedział, że ta sprawa jest jeszcze do rozstrzygnięcia.
- Być może docelowo będzie ona uruchomiona w Polsce, natomiast na razie chcemy umożliwić sprowadzanie tych środków z zagranicy" - powiedział Latos.
Znaczące zmiany w projekcie po pracach podkomisji
- Wykonajmy pierwszy krok, czyli przyjmijmy ustawę z możliwością sprowadzania suszu i żywicy z zagranicy, a następnie możemy dyskutować dalej, w jaki sposób i w jakich warunkach uruchomić produkcję tutaj - dodał.
Pierwsze czytanie poselskiego projektu przygotowanego przez Piotra Liroya-Marca Kukiz'15 odbyło się w październiku ub.r. Na etapie prac w podkomisji projekt uległ znaczącym zmianom.
Wprowadzono postulowane przez resort zdrowia rozwiązania, które przewidują dopuszczenie do wytwarzania preparatów farmaceutycznych z produktów sprowadzanych z zagranicy, tak by lekarze mogli ordynować sporządzenie produktu recepturowego w aptece. Umożliwienie prowadzenia kontrolowanych upraw, które będą nadzorowane i standaryzowane ma być kolejnym krokiem.
Termin na przedstawienie wniosków upłynął
Do temat dostępu do produktów z konopi w Polsce odniosła się we wtorek premier Beata Szydło, która oceniła, że temat jest ważny, ale trudny i budzący dyskusję.
- Zawsze w takich sytuacjach bardziej powinno się liczyć zdanie ekspertów niż polityków. Jeżeli eksperci wskażą takie zalecenia, wówczas debata w Sejmie może się odbywać - powiedziała szefowa rządu.
Z kolei rzecznik PiS Beata Mazurek wyraziła we wtorek nadzieję, że komisja jak najszybciej zakończy prace nad projektem.
- My, jako Prawo i Sprawiedliwość, opowiadamy się za tym, aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach- powiedziała.
Przewodniczący komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz przekazał we wtorek, że 13 stycznia upłynął termin, w którym podkomisja powinna przedstawić efekt prac. Latos (PiS) powiedział, że "były pewne obiektywne przeszkody, o których wszyscy wiemy" i wyraził nadzieję, że "w najbliższych dniach procedowanie nad ustawą zostanie zakończone".
PAP
Czytaj więcej
Komentarze