Kard. Dziwisz honorowym obywatelem miasta Wieliczka
Kard. Stanisław Dziwisz otrzymał w sobotę tytuł honorowego obywatela miasta Wieliczka. Rada miasta uhonorowała metropolitę krakowskiego za wkład w organizację ŚDM 2016 na wielickiej ziemi.
Na dyplomie, który otrzymał Dziwisz czytamy, że tytuł honorowego obywatela jest dowodem "szacunku i wdzięczności za wybór Campus Misericordiae jako miejsce Światowych Dni Młodzieży 2016, a w szczególności za zaproszenie i wspólne przyjęcie milionów młodych ludzi na wielickiej ziemi". Honorowe obywatelstwo jest też podziękowaniem za "trud włożony w budowanie jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii".
Obywatelstwo również dla papieża
Odbierając tytuł kard. Dziwisz podziękował Radzie Miasta Wieliczka przede wszystkim za to, że w listopadzie podjęła decyzję o przyznaniu honorowego obywatelstwa Wieliczki papieżowi Franciszkowi. - Jak Ojciec Święty otrzymał honorowe obywatelstwo zapytał, czy trzeba płacić podatki; odpowiedziano, że nie, nie trzeba, tylko dostanie za darmo bilet tramwajowy - mówił kardynał. Przedstawiciele Wieliczki planują przekazać honorowe obywatelstwo papieżowi w lutym w Rzymie.
Dziwisz zaznaczył, że w organizację ŚDM 2016 zaangażowała się cała Polska, ale udział Krakowa i Wieliczki był szczególny.
- To jej ziemia (Wieliczki-red.) gościła następcę św. Piotra i młodych ze wszystkich kontynentów, z ponad 180 krajów. Nigdy nie zapomnimy tego, co przeżyliśmy i na co patrzył cały Kościół i cały świat w Brzegach, podczas nocnego czuwania na Campus Misericordiae w sobotę 30 lipca oraz podczas Eucharystii sprawowanej w tym samym miejscu następnego dnia w niedzielne przedpołudnie 31 lipca, na zakończenie Światowych Dni Młodzieży, i rozesłania oceanicznej rzeszy młodych pielgrzymów - mówił kardynał podczas uroczystości w wielickim centrum "Solne Miasto".
ŚDM "kolejnym klejnotem" Wieliczki
Zwrócił uwagę, że Wieliczka zajmuje ważne miejsce w świadomości Polaków, a szczególnie jest droga sercu krakowian.
- Królewskie Górnicze Wolne Miasto Wieliczka od wieków zapisuje piękne karty swojej historii, a w swej koronie ma wyjątkowy klejnot w postaci kopalni soli, znanej daleko poza granicami Polski i odwiedzanej co roku przez turystów z całego świata. Dziś możemy powiedzieć, że od 2016 r. Wieliczka ma w swej koronie jeszcze jeden drogocenny klejnot - tym klejnotem jest Światowy Dzień Młodzieży na jej ziemi - powiedział Dziwisz.
Tego samego wieczoru burmistrz Wieliczki Artur Kozioł otrzymał wysokie odznaczenie papieskie - Order św. Sylwestra. Przyznanie odznaczenia jest odpowiedzią Franciszka na prośbę kard. Dziwisza, który opisał papieżowi wkład Wieliczki w przygotowanie ŚDM.
Order św. Sylwestra ustanowił w 1841 r. papież Grzegorz XVI. Nadawany jest on osobom świeckim, także niekatolikom, za aktywność w dziele apostolskim, wybitne zasługi w pracy zawodowej lub osiągnięcia w różnych dziedzinach nauki i sztuki.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze