Walka z korupcją w Chinach. Ukarano ponad milion osób
W wyniku zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeciwko korupcji w Chinach ukaranych zostało 1,2 mln osób w ciągu czterech lat - ogłosił przedstawiciel Centralnej Komisji ds. Inspekcji Dyscypliny. Zapowiedział dalsze represje wobec skorumpowanych urzędników.
Komisja, która jest antykorupcyjną instytucją wewnątrz Komunistycznej Partii Chin, w komunikacie na stronie internetowej poinformowała, że w sumie do kraju sprowadzono z powrotem 2,6 tys. osób, które uciekły z Chin; władze odzyskały majątek o wartości 8,6 mld juanów (1,2 mld euro).
Chiny podpisały umowy o ekstradycji, umożliwiające wydawanie władzom w Pekinie podejrzanych o korupcję, z 48 krajami, w tym z Hiszpanią, Włochami czy Francją.
Wysoki rangą przedstawiciel Komisji Luo Dongchuan oświadczył na konferencji prasowej, że władze będą kontynuować "politykę rozprawiania się" z korupcją.
W 2016 roku liczba spraw korupcyjnych zgłoszonych Komisji spadła po raz pierwszy od 2012 roku - przekazał mediom inny przedstawiciel tej instytucji Xiao Pei, który jednak nie podał konkretnych danych. Jak dodał, w ciągu całego minionego roku 57 tys. członków Komunistycznej Partii Chin oddało się w ręce władz antykorupcyjnych.
410 tys. urzędników
W poniedziałek anglojęzyczny dziennik "China Daily" informował, że ok. 410 tys. urzędników, w tym 76 w randze odpowiadającej ministrowi lub wyższej, zostało pociągniętych do odpowiedzialności w 2016 roku.
Komisja zapowiedziała ponadto w komunikacie wzmocnienie kontroli również wśród samych urzędników odpowiedzialnych za walkę z korupcją. Od końca 2012 roku ukarano prawie 8 tys. tych urzędników, w tym 17 zasiadających w Centralnej Komisji ds. Inspekcji Dyscypliny.
Od dojścia do władzy w 2012 roku prezydent Xi Jinping prowadzi szeroko opisywaną w chińskich mediach kampanię zmierzającą do wykorzenienia korupcji. Według niektórych ekspertów kampania służy prezydentowi również do rozprawienia się z przeciwnikami politycznymi.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze