Zakrwawione zwłoki przy jezdni. Szakale na Pomorzu

Polska
Zakrwawione zwłoki przy jezdni. Szakale na Pomorzu
Flickr/tontantravel/CC BY 2.0

Martwe zwierzę zauważono na poboczu jednej z lokalnych dróg przebiegających przez lasy Nadleśnictwa Kwidzyn na Pomorzu. Według oceny pracowników Instytutu Badania Ssaków PAN z Białowieży ślady na ciele szakala pozwalają przypuszczać, że stoczył walkę z innym drapieżnikiem, prawdopodobnie z wilkiem. To pierwszy "namacalny" dowód na występowanie tych zwierząt w Polsce.

Nadleśnictwo o znalezionym szakalu poinformowało Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych  w Gdańsku, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska  oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii. Informacja została również przesłana do Instytutu Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.


Według oceny pracowników Instytutu Badania Ssaków szakal przed śmiercią stoczył walkę z innym drapieżnikiem. Na terenie, gdzie został znaleziony od pewnego czasu bytują wilki. Jak przypuszczają leśnicy, to one mogły pogryźć szakala złocistego.


Dalsze badania szkieletu (preparacja ze względu na stan rozkładu, nie będzie możliwa) pozwoli określić dietę drapieżnika i dostarczy informacji skąd przywędrował.

 

Wielokrotne obserwacje, ale brakowało dowodów 


Informacje o szakalach złocistych na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn pojawiały się już w lutym 2016 r. Okazało się, że w okolicach miejscowości Biała Góra, Benowo i Barcice zaobserwowano sześć szakali. Wprawdzie nie udało się sfotografować  drapieżników, to obserwacje wielokrotnie się powtórzyły.


Gdyby ekspansja szakali złocistych postępowała, Polska może mieć poważny problem. Zwierzęta te rozmnożyły się ostatnio na południu Węgier, powodują ogromne straty, gdyż zabijają zwierzęta leśne oraz hodowlane.

 

Co roku szakale zabijają około 10 tys. jagniąt


Jeszcze w 1989 r. szakal złocisty był uważany na Węgrzech za gatunek wymarły; ale z powodu wojen na terenie byłej Jugosławii w latach 90. ponownie pojawił się na południu kraju, a teraz można go spotkać już na prawie całym obszarze Węgier.


Zwierzęta te polują głównie na gryzonie, ale także na cielęta daniela, jelenia i sarny; ich ofiarą padają również młode dziki, a nawet cielne łanie.


Zdaniem wiceprzewodniczącego Węgierskiego Stowarzyszenia Hodowców Owiec i Kóz Pala Juhasza, problem szakali złocistych dotyka około jednej trzeciej spośród 8 tys. węgierskich hodowców owiec. Co roku szakale zabijają około 10 tys. jagniąt, co oznacza straty w wysokości prawie 200 mln ft (2,8 mln zł).

 

W Polsce dotąd nie występował


Szakal złocisty (Canis aureus) głównie zamieszkuje południową część Europy. Jego aktualny zasięg obejmuje całe Bałkany, Węgry, Austrię, Mołdawię, Rumunię, Grecję i sięga po czarnomorskie wybrzeże Ukrainy i Rosji aż do Morza Kaspijskiego i Kaukazu, gdzie łączy się z populacją azjatycką. Poza stałym zasięgiem pojedyncze osobniki zaobserwowano także w Szwajcarii, Niemczech, Czechach, Słowacji i Białorusi. W Polsce szakal złocisty dotąd nie występował.


Szakal ma złote, krótkie, szorstkie futro, którego zakres barwy jest pomiędzy złotym a jasnożółtym kolorem, przechodzącym w kolor brązowy na końcach kończyn. Kolor zmienia się w zależności od pory roku i regionu zamieszkania.


polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie