Koniec OFE. 75 proc. pieniędzy trafi do funduszy inwestycyjnych
- Rekomendacje po przeglądzie systemu emerytalnego w Polsce trafią na najbliższe posiedzenie rządu - powiedział wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki. Wcześniej zaopiniowały je Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i Komitet Stały Rady Ministrów.
O decyzji KERM poinformował w czwartek resort finansów. KERM zarekomendował, by 75 proc. środków OFE przekazać na prywatne oszczędności emerytalne Polaków - poinformowało w czwartek w komunikacie MF. Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego większość środków z OFE powinna znaleźć się na indywidualnych kontach emerytalnych Polaków.
25 proc. pieniędzy w Funduszu Rezerwy Demograficznej
25 proc. środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) ma zostać przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a jednocześnie ich wartość zewidencjonowana na indywidualnych subkontach Polaków, prowadzonych przez ZUS. Pozostałe 75 proc. aktywów będzie przekazane do zarządzania przez fundusze inwestycyjne, które powstaną z przekształcenia obecnych OFE.
Zieleniecki powiedział, że taka sama jest rekomendacja Komitetu Stałego RM: - Teraz rząd może podjąć decyzje co do rekomendacji. Przygotowany przez resort rodziny i pracy projekt dokumentu zakładał w części dotyczącej rekomendacji dotyczących OFE przekazanie wszystkich pozostających w nich środków do Funduszy Rezerwy Demograficznej i jednoczesne dopisanie tych środków dopisane do indywidualnych kont emerytalnych w ZUS.
- W pierwotnej wersji projektu stwierdziliśmy, że możliwy jest taki wariant. Wiedzieliśmy, że w uzgodnieniach międzyresortowych autor tego pomysłu, czyli pan premier Morawiecki zaproponuje ten fragment dotyczący jego koncepcji rozwiązania tego problemu - powiedział Zieleniecki.
"Konieczność stworzenia dobrowolnych pracowniczych programów kapitałowych"
Pytany, czy na etapie uzgodnień przed decyzją rządu rozważano, czy możliwe jest przekazanie środków publicznych, za jakie składki w OFE uznał Trybunał Konstytucyjny, na prywatne konta Polaków w ramach III filara ubezpieczeń - powiedział, że rozmowa taka odbyła się podczas Komitetu Ekonomicznego. - Komitet doszedł do wniosku, że nie jest to dokument, czy etap, by uzgadniać szczegóły - mówił Zieleniecki.
W rekomendowanej rządowi przez KERM wersji dokumentu dotyczącego OFE zwrócono uwagę na konieczność stworzenia powszechnych, dobrowolnych pracowniczych programów kapitałowych w ramach III filaru systemu emerytalnego, opartych na automatycznym zapisie pracowników. Ma to służyć rozwojowi dobrowolnego kapitałowego systemu oszczędzania w Polsce, oraz długoterminowych produktów inwestycyjnych.
PAP
Komentarze