Berlin: Facebook uruchomił raporty bezpieczeństwa
Po zamachu w Berlinie Facebook uruchomił opcję oznaczania siebie i swoich znajomych jako bezpiecznych. Każdy, kto w momencie poniedziałkowej tragedii był w okolicy, może poinformować w ten sposób znajomych, że nic mu się nie stało. Opcja safety check, czyli raporty o bezpieczeństwie, uruchamiana jest przez Facebooku w czasie poważnego zagrożenia np. pogodowego lub terrorystycznego.
Opcja raportów bezpieczeństwa działa na tym portalu społecznościowym od 2014 roku.
Funkcję raportów bezpieczeństwa uruchomiono m.in. po zamachach w Brukseli w marcu tego roku. W trzech skoordynowanych zamachach na lotnisko Zaventem i miejscowe metro zginęły łacznie 32 osoby i trzech zamachowców samobójców. Ponad 300 osób zostało rannych.
Usługa ta była uruchomiona przez Facebooka także po tragedii w Oakland w Kalifornii (USA). 9 osób zginęło tam na początku grudnia w pożarze kolektywu artystycznego i klubu. 25 osób uznano za zaginione.
Portal społecznościowy uruchomił tę usługę także po masakrze w klubie gejowskim w Orlando, gdzie w czerwcu tego roku szaleniec zastrzelił 49 osób i zranił 53 inne osoby.
W listopadzie 2015 platforma społecznościowa uruchomiła opcję raportu bezpieczeństwa po zamachach w Paryżu, w których zginęło 130 osób, a ponad 300 zostało rannych.
W kwietniu 2015 roku po trzęsieniu ziemi w Nepalu szef portalu Mark Zuckerberg osobiście poinformował o uruchomieniu tej opcji dla osób znajdujących się w strefie dotkniętej kataklizmem.
W zamachu w Berlinie, podczas którego rozpędzona ciężarówka wjechała w poniedziałek w ludzi zgromadzonych na jarmarku bożonarodzeniowym, śmierć poniosło co najmniej 12 osób, a około 50 zostało rannych, w tym część z nich ciężko. Nie żyje także kierowca ciężarówki, który najprawdopodobniej został zabity przez zamachowca. Berlińska policja uruchomiła infolinię dla bliskich ofiar. Pod numerem +49 30-54023111 osoby, które obawiają sie o los swoich bliskich mogą ustalić, czy są oni bezpieczni.
polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze