Prokurator chce dożywocia dla Ratko Mladicia za masakrę w Srebrenicy
"Zniewagą dla żyjących i zmarłych ofiar i obrazą sprawiedliwości byłoby skazanie go na inną karę niż najsurowsza, jaką jest dożywocie" - powiedział prokurator Alan Tieger w ONZ-owskim trybunale ds. zbrodni w dawnej Jugosławii. Proces Ratko Mladicia trwa od czterech lat.
74-letni Ratko Mladić jest sądzony za zbrodnie popełnione podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-95, w której zginęło ponad 100 tys. ludzi.
Nazywany "rzeźnikiem z Bałkanów", jest oskarżony m.in. o czystki etniczne w części Bośni i Hercegowiny w celu utworzenia etnicznie czystego państwa serbskiego.
- Nadszedł czas, by generał Mladić poniósł odpowiedzialność za zbrodnie popełnione wobec każdej z jego ofiar i wspólnoty, którą zniszczył - powiedział prokurator Tieger.
Podkreślał odpowiedzialność Mladicia za strategiczny plan etnicznego wyczyszczenia tych obszarów Bośni i Hercegowiny, do których prawa rościli sobie Serbowie bośniaccy.
Zarzut zbrodni przeciw ludzkości
Akt oskarżenia zawiera 11 zarzutów, obejmujących ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym udział w masakrze w Srebrenicy.
W lipcu 1995 roku, po zajęciu Srebrenicy, chronionej przez holenderskich żołnierzy sił ONZ, oddziały Serbów bośniackich wymordowały w pobliżu miasta blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców.
Masakra w Srebrenicy, przez haski trybunał uznana za ludobójstwo, była jedną z największych zbrodni wojennych w Europie od zakończenia drugiej wojny światowej.
Prokurator podkreślił, że to Mladić wydał rozkaz zabicia tysięcy Bośniaków (Muzułmanów) w Srebrenicy. W odtworzonym w sądzie nagraniu pochodzącym sprzed masakry Mladić mówi: "Przyszedł czas zemsty na Turkach w regionie".
W trakcie rozprawy czytał gazetę
Były dowódca siedział na rozprawie w szarym pomiętym garniturze, czytając gazetę przez większą część środowego posiedzenia sądu. Czasami kręcił głową albo potakiwał w reakcji na słowa prokuratora.
Proces Mladicia jest ostatnim procesem przed trybunałem ds. zbrodni w dawnej Jugosławii w Hadze. W piątek rozpocznie się trzydniowa mowa końcowa obrońcy. Wyrok ma być ogłoszony w listopadzie 2017 roku.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze