Penderecki i Kwiecień z nominacjami do nagrody Grammy
Album "Penderecki Conducts Penderecki" Krzysztofa Pendereckiego został nominowany do prestiżowej nagrody fonograficznej Grammy w kategorii "Muzyka chóralna". Na nagrodę szansę ma również baryton Mariusz Kwiecień.
Listę nominowanych do 59. edycji nagrody Grammy ogłoszono we wtorek. Ceremonia odbędzie się 12 lutego 2017 r. w Los Angeles.
Nagroda jest przyznawana przez członków amerykańskiej Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji.
Nominacja za rolę króla Rogera
Mariusz Kwiecień otrzymał nominację do Grammy za swoją pracę na DVD "Król Roger" Karola Szymanowskiego. To zapis wykonania dzieła polskiego kompozytora w londyńskiej Royal Opera House w maju 2015 r.
Orkiestrą dowodził włoski dyrygent sir Antonio Pappano, a w roli tytułowej wystąpił polski baryton.
Spektakl wyreżyserował dyrektor artystyczny Royal Opera House, Kasper Holten, a polskiemu śpiewakowi towarzyszyli wówczas Amerykanka Georgia Jarman i albański tenor Saimir Pirgu.
Pod koniec kwietnia 2015 r. opera została wydana na DVD. Praca została doceniona nie tylko przez międzynarodową krytykę, ale także poprzez nominację do prestiżowej nagrody Grammy w kategorii "Best Opera Recordings".
Album z kompozycją poświęconą I Wojnie Światowej
Penderecki otrzymał nominację w kategorii "Best Choral Performance" za album "Penderecki Conducts Penderecki, vol. 1".
Wydawnictwo zawiera pierwsze nagranie studyjne Pendereckiego z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na albumie znalazła się m.in. kompozycja "Dies Illa", napisana z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej.
Płyta jest pierwszą z planowanego cyklu, prezentującego dzieła orkiestrowo-chóralne jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów, nagrodzonego już Grammy w 1988 r. za II Koncert wiolonczelowy, w 1999 r. uhonorowano go jako kompozytora za najlepszy utwór współczesny (II Koncert skrzypcowy), a także jako wykonawcę, dyrygującego własnym utworem; w 2001 r. otrzymał statuetkę za "Credo", a w 2013 r. nagrodzono płytę z jego dziełami orkiestrowymi - statuetkę otrzymali wówczas także Antoni Wit i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze