"Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony". Nagrody w Belwederze za jego upamiętnianie
W sobotę w Belwederze wręczono odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej" osobom zaangażowanym w projekty związane z Witoldem Pileckim oraz nagrody w konkursach poświęconych postaci rotmistrza. Uroczystość była częścią projektu poświęconego Pileckiemu.
"Celem projektu "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony" jest przybliżenie postaci rotmistrza, zwłaszcza osobom młodym.
Podczas uroczystości w Belwederze przedstawiona została edycja "Raportu Witolda z obozu Auschwitz, której podstawą jest oryginalny maszynopis znajdujący się w Studium Polski Podziemnej w Londynie. Wydawcą "Raportu" jest Fundacja "Gdzie" z Krakowa. Za pośrednictwem sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dery przekazano głowie państwa egzemplarz „Raportu”, opatrzonego m.in. przypisami i komentarzami, zwracając się z prośbą o napisanie przedmowy.
Wręczono odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez ministra kultury Piotra Glińskiego na wniosek koordynatora projektu "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony" Małgorzaty Kupiszewskiej. Otrzymały je tłumaczka Maria Cieszewska, która ma przygotować przekład komiksu poświęconego rotmistrzowi oraz polonistka Maria Gudro-Homicka, odpowiedzialna za przebieg szkolnego konkursu literackiego o Pileckim.
Laureaci konkursów
W czasie uroczystości przekazano też m.in. nagrody laureatom Ogólnopolskiego Szkolnego Konkursu Literackiego "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony". Pierwsze miejsce zajęli Michał Janica z Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie i Patrycja Kowalczyk z Gimnazjum nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego w Koluszkach.
Wręczono również nagrody w Ogólnopolskim Akademickim Konkursie Historycznym "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony". Laureatami w kategorii "Scenariusz lekcji" zostali m.in. Martyna Bucholc i Melisa Kuźniar z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Dawid Florczak z KUL. W kategorii „Artykuł popularnonaukowy” nagrodzono Łukasza Makucha z UKSW i Zbigniewa Razowskiego z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Przekazano także nagrody w Międzynarodowym Konkursie na Plakat "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz". Jego zwycięzcą został Zbigniew Babiński z Elbląga.
Patronat honorowy nad projektem "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony" objął prezydent Andrzej Duda. Patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa.
"Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony"
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. dobrowolnie dał się schwytać podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz. Uciekł z obozu w kwietniu 1943 r. Trafił do AK i brał udział w powstaniu warszawskim. W latach 1944-1945 był w niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.
W 1947 r. został aresztowany przez UB; był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci.
Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami na "Łączce" Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Wszelkie informacje o rtm. Pileckim podlegały w PRL cenzurze. W 1990 r. został zrehabilitowany. Później odznaczono go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze