Ekshumacja pary prezydenckiej z udziałem najbliższych członków rodziny
Tuż przed planowaną na poniedziałek wieczorem ekshumacją ciał Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, na Wzgórze Wawelskie przyjechali członkowie najbliższej rodziny pary prezydenckiej: Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska. Czynności w krypcie mają potrwać ok. 2-3 godzin.
Jarosław i Marta Kaczyńscy wezmą udział w modlitwie za zmarłych, która odprawiona zostanie po wyjęciu trumien z sarkofagu. Modlitwę poprowadzi proboszcz katedry na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki wraz z ks. Jackiem Urbanem, członkiem Kapituły Katedralnej.
Wzgórze Wawelskie zamknięte dla turystów
Przygotowania do ekshumacji rozpoczęły się tuż po godz. 17, kiedy na Wzgórze Wawelskie wjechały samochody w eskorcie policji i żandarmerii. W porze zimowej od godz. 17 Wzgórze Wawelskie jest zamknięte dla turystów.
Jak mówił wcześniej proboszcz katedry na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki, ekipa techniczna wyznaczona przez prokuraturę zdemontuje jedną z bocznych ścian sarkofagu pary prezydenckiej w przedsionku krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.
Badania w Collegium Medicum
Następnie trumny zostaną przewiezione do pomieszczeń udostępnionych do badań przez Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
Zleconą przez prokuraturę sekcję zwłok i pobranie próbek do badań laboratoryjnych przeprowadzi powołany przez Prokuraturę Krajową 14-osobowy międzynarodowy zespół ekspertów o uznanej renomie. W ekshumacji weźmie udział m.in. przedstawiciel podkomisji, którą MON powołało do ponownego zbadania tego wypadku.
Specjaliści przeprowadzą m.in. badanie tomografem komputerowym oraz sekcję zwłok, a także pobiorą próbki do badań histopatologicznych, toksykologicznych, fizykochemicznych. Jednym z celów sekcji zwłok będzie także określenie, w jaki sposób były przeprowadzone poprzednie sekcje, co wówczas sprawdzono, a co zostało pominięte.
Zapowiedziano 83 ekshumacje
Ekshumacja prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony jest pierwszą z 83 zapowiedzianych przez Prokuraturę Krajową.
Jak informowała prokuratura, ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej (wszystkich, których sekcji zwłok w Polsce nie przeprowadzono, poza tymi, które spopielono) są niezbędne wobec popełnionych wcześniej błędów. Chodzi m.in. o możliwą zamianę szczątków ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską. Do końca roku prokuratura zaplanowała przeprowadzenie 10 ekshumacji, a zakończenie wszystkich jesienią lub zimą 2017 r.
Ponowny pochówek
Ponowne złożenie pary prezydenckiej do grobowca na Wawelu jest wstępnie planowane 18 listopada, o ile do tego czasu zostaną wykonane wszystkie zaplanowane przez prokuraturę czynności.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze