Pekin w Warszawie. Niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym
Nie trzeba jechać do Chin, aby zobaczyć najcenniejsze zabytki chińskiej sztuki. Wśród nich eksponaty nigdzie dotąd nie pokazywane. W Muzeum Narodowym w Warszawie oglądać niezwykła wystawa o niezwykłych ludziach - chińskich uczonych, słynnych literati.
Muzeum Narodowe w Warszawie wita ogromnym plakatem - to chiński uczony z początku XIV wieku. Portret - tuszem na papierze - powstał w czasach, kiedy Europa dopiero zaczynała brać pędzel do ręki, aby malować na deskach wizerunki świętych. Na deskach, bo papier był poza zasięgiem.
Urzędnicy - erudyci
Ta wystawa pokazująca pierwszy raz najcenniejsze zbiory Pekinu w Polsce idzie jeszcze dalej. Zobaczymy, jak w czasach, kiedy nie było jeszcze Troi, nie było Eneasza, Romulusa i Remusa, a więc nie było Rzymu, Etrusków i Juliusza Cezara, w Chinach żyli urzędnicy-erudyci. Ich życie polegało na doskonaleniu jedynie dwóch rzeczy - wiedzy i sztuki.
- Prowadzili takie życie, które podobałoby się nam. W otoczeniu pięknych przedmiotów i właśnie te sferę pięknych przedmiotów tutaj nam na wystawie nasi chińscy koledzy pokazali - powiedziała Polsat News Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
Postępowi Chińczycy
Teoretycznie europejski odbiorca zna te przedmioty i te sceny. Teraz możemy zobaczyć je na żywo. Gdy Chińczycy pili herbatę w porcelanie, grali w szachy i malowali ptaki na jedwabiu, Europa nie znała widelca, szkła i soli. Chińczycy mieli jeszcze kogoś - Konfucjusza. 500 lat przed Chrystusem mówił, że w życiu najważniejsze są: pracowitość i lojalność.
- To była warstwa ludzi, którzy łączyli niejako te najwyższe strefy rządzących z prostym ludem - Joanna Popkowska kurator wystawy.
2 tysiące lat literati
W Europie dopiero za sto lat pojawi się Platon. Ale to z Konfucjusza zdawać będą egzaminy chińscy urzędnicy - literati - o których opowiada ta wystawa.
Literati, doskonale wykształceni wysocy chińscy urzędnicy, doradzali władcom, byli kronikarzami, nauczycielami, działali przez prawie 2 tysiące lat. Literati stopniowo tracili na znaczeniu, w XX wieku byli rzadkością, przestali istnieć, kiedy w nazwie Chin pojawił się dopisek Republika Ludowa.
Wystawę można oglądać od 1 października 2016 roku do 8 stycznia 2017 roku. Więcej na jej temat tutaj.
Polsat News
Czytaj więcej
Komentarze