"Rosja wzmacnia Flotę Bałtycką"
"Flota Bałtycka Rosji będzie w najbliższych latach wzmocniona dywizjonem małych okrętów rakietowych Bujan-M wyposażonych w pociski manewrujące Kalibr" - podaje "Izwiestija", według której wkrótce w skład dywizjonu wejdą 2 okręty, a dalsze 3 do końca 2020 r. Nowe bałtyckie zgrupowanie bojowe uzupełni brygada rakietowa, wyposażona w mobilne przeciwokrętowe zestawy rakietowe Bastion i Bał.
"Formowanie dywizjonu małych okrętów rakietowych i brygady (rakietowej) w składzie Floty Bałtyckiej już się rozpoczęło" - powiedziało dziennikowi źródło w Ministerstwie Obrony. Według tego źródła prace mają dobiec końca w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat.
Pierwsze dwa małe okręty rakietowe, według danych gazety, już przechodzą z Morza Czarnego na Bałtyk i w najbliższym czasie wejdą w skład formowanego dywizjonu. Kolejne trzy okręty zostaną zbudowane i przekazane Flocie Bałtyckiej do końca 2020 roku. Tworzone formacje już otrzymały pierwsze zestawy rakietowe - piszą "Izwiestija".
Na bazie pułku z rejonów Kaliningradu
Cytowany przez gazetę Dmitrij Bołtienkow, historyk wojskowości, przypomniał, że w tym roku Ministerstwo Obrony Rosji podpisało umowę na budowę okrętów Bujan-M z przeciwlodowymi wzmocnieniami kadłuba. Okręty takie mogą pływać w trudniejszych warunkach na zamarzających wodach, tak jak w przypadku Bałtyku. Bołtienkow wyraził też przypuszczenie, że brygada rakietowa obrony wybrzeża w rejonie Bałtyku będzie tworzona na bazie pułku rakietowego, który obecnie stacjonuje pod Kaliningradem.
Szef Ośrodka Analiz Strategii i Technologii Rusłan Puchow ocenił, że pojawienie się małych okrętów wyposażonych w pociski Kalibr-M oraz zestawów rakietowych na wybrzeżu nie tylko poważnie wzmocni obronę obwodu kaliningradzkiego, ale będzie też asymetryczną odpowiedzią na zwiększenie obecności sił NATO w krajach bałtyckich.
Odpowiedź na manewry NATO
Zdaniem tego eksperta zestawy rakietowe w obwodzie kaliningradzkim i małe okręty na Bałtyku wezmą na cel praktycznie całe Morze Bałtyckie, a przede wszystkim - infrastrukturę wojskową tworzoną przez NATO w krajach bałtyckich.
Zamiast tworzenia dużej liczebnie i kosztownej grupy wojsk Rosja formuje zwarte i niewielkie, lecz dysponujące poważnymi możliwościami uderzeniowymi zgrupowania rakietowe i zespoły okrętów. Ekspert dostrzega jednak w tym modelu pewne trudności techniczne. Dopóki okręty Bujan-M nie otrzymały systemów rakietowych Pancyr, są one pozbawione obrony przed atakami z powietrza - wskazuje Puchow.
Obecnie okręty Bujan-M nie są samowystarczalne
W tej sytuacji, jak tłumaczy ekspert, miejsca, z których okręty rakietowe miałyby wystrzeliwać pociski manewrujące Kalibr-M, muszą być osłaniane z powietrza przez myśliwce i środki ochrony przeciwlotniczej. - To znacznie ogranicza rejony potencjalnego użycia bojowego okrętów - wskazuje Puchow.
Natomiast "Izwiestija" podają, że w przyszłości okręty Bujan-M mają zostać wyposażone w trójwspółrzędne radary oraz rakietowo-artyleryjskie systemy przeciwlotnicze Pancyr-M.
PAP
Czytaj więcej