NATO przymierza się do zmian w strukturze dowodzenia
Ministrowie obrony państw NATO, którzy spotkali się w środę w Brukseli, mają rozpocząć proces przeglądu i zmian w strukturach dowodzenia Sojuszu. Pierwsze wnioski mają być znane do lutego 2017 r.
Ocena struktur dowodzenia i zadań, jakie one wypełniają, została zainicjowana przez przywódców państw NATO na szczycie w Warszawie w lipcu 2016 r. Jak powiedział dziennikarzom pragnący zachować anonimowość dyplomata z kwatery głównej NATO w Brukseli, ministrowie mają w środę rozpocząć ten proces. Wyznaczono już grupę ekspertów, którzy mają pomóc w przeglądzie dowódcom strategicznym, których obecnie w NATO jest dwóch (chodzi o dowódców ds. operacji i ds. transformacji).
- Prawdopodobnie pierwsza ocena zostanie dokonana do czasu spotkania ministrów w lutym 2017 r. Wówczas ministrowie zdecydują, jakich zmian należy dokonać - powiedział dyplomata.
Niedopasowana struktura dowodzenia
Obecna struktura dowodzenia NATO pochodzi z lat 2010-11. Jak podkreślił dyplomata, były to inne czasy, gdy NATO skupiało się na operacjach na całym świecie, reagowaniu kryzysowym i działaniach przeciwpartyzanckich. Struktura dowodzenia jest więc tak skonstruowana, że pozwala w bardzo krótkim czasie rozpoczynać, a następnie prowadzić operacje.
Dyplomata, pytany, czy któreś z dowództw NATO może się znaleźć we wschodniej części Sojuszu, odpowiedział, że nie jest to niemożliwe, ale ta kwestia nie jest obecnie na stole.
- Proces zmian rozpocznie się od oceny funkcjonalnej. Najpierw dowódcy strategiczni i grupa ekspertów muszą powiedzieć, jakie są wymagania wobec struktury dowodzenia NATO, co powinna ona być w stanie robić, jakie operacje przygotowywać, a potem nimi dowodzić, jakie prowadzić szkolenia i ćwiczenia (...) Dopiero na końcu trzeba będzie ustalić, czy dowództwa mają odpowiednie zasoby, w tym kadrowe, i czy znajdują się we właściwej lokalizacji - powiedział dyplomata.
Według niego zgoda co do tego, że strukturę dowodzenia należy zmienić, panuje zarówno w kwaterze głównej NATO, jak i wśród państw członkowskich.
Dowództwo NATO
NATO ma stałą, zintegrowaną strukturę dowodzenia, w której współpracuje ze sobą personel wojskowy i cywilny ze wszystkich krajów członkowskich. Sojusz ma dwa dowództwa strategiczne: Dowództwo Sił Sojuszniczych ds. Operacji w Mons w Belgii oraz Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji w Norfolk w Stanach Zjednoczonych.
Dowództwom strategicznym podległe są dwa Sojusznicze Dowództwa Sił Połączonych, w Brunssum w Holandii oraz w Neapolu we Włoszech, zdolne samodzielnie prowadzić operacje militarne. Dowództwa te na przemian przez rok dowodzą Siłami Odpowiedzi NATO.
W strukturze dowodzenia znajdują się także dowództwa sił powietrznych (Ramstein, Niemcy), sił lądowych (Izmir, Turcja), sił morskich (Northwood, Wielka Brytania) i operacji specjalnych (Mons, Belgia).
PAP
Czytaj więcej
Komentarze