Pierwszy koncert noblisty Dylana. Najdroższe bilety po 1599 dolarów

Kultura
Pierwszy koncert noblisty Dylana. Najdroższe bilety po 1599 dolarów
PAP/EPA/YONHAP

W piątkowy wieczór w Kalifornii odbędzie się pierwszy koncert rockowy z udziałem laureata literackiej Nagrody Nobla w ramach festiwalu muzycznego "Desert Trip". W tej roli wystąpi uhonorowany w czwartek tym zaszczytem amerykański poeta i pieśniarz Bob Dylan.

Dylan, jeszcze nie jako noblista, otworzył festiwal w Indio w Kalifornii przed tygodniem, a zaraz za nim na scenę wyszli inni weterani rocka - The Rolling Stones. Wystąpią też z Dylanem w piątkowy wieczór. W sobotę, jak przed tygodniem zagra Paul McCartney i Neil Young, a w niedzielę Roger Waters (kiedyś Pink Floyd) i The Who.

 

Muzycy na scenie - wszyscy mają ponad 70 lat


Bezprecedensowy koncert weteranów rocka - nigdy wcześniej nie występowali na tej samej scenie - odbywa się w ramach organizowanych co roku festiwali Coachella i Desert Trip. Pierwszy, wiosenny, gromadzi młodszą widownię i muzyków młodszego pokolenia. Drugi, jesienny, skierowany jest przede wszystkim do weteranów i przezywany jest przez młodych "Oldchellą".

 

I rzeczywiście, wszyscy występujący na scenie muzycy mają już ponad 70 lat. Dylan liczy sobie już 75 lat, podobnie jak perkusista "stonesów" Charlie Watts, Paul McCartney - 74, Mick Jagger i Roger Waters - 73, Keith Richards - 72, podobnie jak Roger Daltrey z The Who, Pete Townshend - 71, Neil Young - 70. Przed siedemdziesiątką jest tylko 69-letni Ron Wood, gitarzysta "stonesów", który zresztą nie grał z nimi od początku półwiecznego istnienia zespołu, ale dołączył dopiero w 1975 roku.

 

Bilety wyprzedano już w maju


Artyści ci to nie tylko największe żyjące gwiazdy rocka z jego złotej epoki z lat 60. i 70., ale wciąż jedni z najlepiej zarabiających - od 2000 r. samymi koncertami "The Rolling Stones" zarobili ponad miliard dolarów, McCartney - ponad 760 mln, Waters - blisko 600 mln, Dylan - prawie trzysta, a The Who - 200. Na ich kalifornijskim występie zarobi też organizator koncertu, firma Goldenvoice, która już w maju sprzedała wszystkie bilety na festiwal.

 

Półtora tysiąca najdroższych, pod sceną, kosztowało 1599 dolarów za sztukę (karnet na trzy dni). Gigantyczną scenę ustawiono na polu do gry w polo w klubie "Empire", mogącym pomieści 75 tys. widzów. Organizatorzy zadbali też o widzów, których średnia wieku jest tylko nieco niższa niż artystów. Ustawiono trybuny z miejscami siedzącymi, wielkie ekrany, klimatyzowane toalety, kafejki.

 

Każdy wystąpił z ponad 2-godzinnym koncertem


Przed tygodniem artyści nie zawiedli. Każdy z muzyków i zespołów wystąpił z ponad 2-godzinnym koncertem, grając swoje największe przeboje. Wyjątkiem był Dylan, który grał tylko około półtorej godziny. W przeciwieństwie do kolegów ze sceny, żartujących i rozmawiających z publicznością ("stonesi", Mc Cartney, The Who) lub występujących z politycznymi manifestami (Young, Waters), noblista, zgodnie z jego ostatnim zwyczajem, nie odezwał się słowem i raczej recytował niż śpiewał swoje utwory.


Na koniec występu zaśpiewał słynny protest-song "Masters Of War" i bez pożegnania zszedł ze sceny. Wielbiciele weteranów rocka wierzą, że w przyszłym roku organizatorom festiwalu uda się przekonać członków Led Zeppelin i Fleetwood Mac, by reaktywowali swoje zespoły i przybyli do Indio choćby na ten jeden, jedyny występ.

 

PAP

 

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie