"Propozycje Airbusa stwarzały ryzyko dla bezpieczeństwa Polski" – wiceminister rozwoju w programie "Tak czy Nie"
- Propozycje zobowiązań offsetowych, które składał polskiej stronie Airbus nie tylko nie zabezpieczały interesu ekonomicznego, ale stwarzały poważne ryzyko bezpieczeństwa państwa polskiego - tak w programie "Tak czy Nie" mówił wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki. Według Cezarego Grabarczyka z PO decyzja MON sprawiła, że polska armia została rozbrojona.
- Na tym polega to szaleństwo, że dziś, gdy mamy zapalną sytuację za wschodnią granicą Polski, gdy świat ogólnie staje się niebezpieczny, gdy polskie wojsko służy w misjach zagranicznych i potrzebuje doskonałego sprzętu, (…) my rezygnujemy z zakupu dobrego sprzętu – powiedział w programie Grabarczyk.
- Opinia publiczna dziś nie wie, jak prowadziliście te negocjacje offsetowe, pamięta natomiast zapowiedzi szefa MON Antoniego Macierewicza z kampanii, który mówił, że nie dopuści do tego, żeby, mimo parafowania umowy, doszło do zakupu tych Caracali – przypomniał Grabarczyk.
"Śmigłowce produkowane w Mielcu nie posiadają uzbrojenia"
- Czy pan wie, że śmigłowce produkowane przez Mielec w dalszym ciągu nie posiadają uzbrojenia, bo uzbrojenie będzie mogło być dostarczone dopiero w 2019 roku? – pytał Grabarczyk wiceministra rozwoju. - To znaczy, że przez dwa lata nasi żołnierze mimo, że będą mieli amerykańskie śmigłowce, nie będą mieli w nich uzbrojenia. Do czego będą wykorzystywane te maszyny? – dodał.
- To jest kwestia za którą odpowiada MON. Z tego co wiem, jest plan zastępczy na wypadek nie dojścia do porozumienia w kwestii umowy offsetowej i MON będzie podejmować takie decyzje, jakie uważa za stosowne – odpowiedział Domagalski-Łabędzki.
Zakończone negocjacje ws. Caracali
Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło rozmowy offsetowe, poinformowało w ubiegłym tygodniu, że "Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej" ws. Caracali. Jak podano, kontrahent nie przedstawił oferty "zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego". "Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe" - wskazano.
W sondzie na stronie głównej polsatnews.pl zapytaliśmy - czy rząd zrobił błąd, wycofując się z kontraktu na Caracale?
Większość głosujących (65,7 proc.) uznała, że nie, zaś przeciwnego zdania było 34,3 proc biorących udział w głosowaniu.
Wszystkie odcinki programu "Tak czy Nie" są dostępne tutaj.
Polsat News
Czytaj więcej
Komentarze