Kosiniak-Kamysz: CETA śmiertelnym zagrożeniem dla polskiego rolnictwa

Polska
Kosiniak-Kamysz: CETA śmiertelnym zagrożeniem dla polskiego rolnictwa
PAP/Jacek Bednarczyk

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował do rządu o podjęcie stanowiska, w którym wstrzyma się z wejściem w życie umowy handlowej CETA do czasu ratyfikacji jej przez parlamenty krajowe. Według niego CETA "to śmiertelne zagrożenie dla polskiego rolnictwa". Rząd na rozpoczętym we wtorek posiedzeniu ma wysłuchać informacji nt. spodziewanego bilansu korzyści i kosztów tej umowy handlowej.

- Polscy rolnicy na umowie o wolnym handlu z Kanadą mogą stracić. Tak naprawdę oznacza to likwidację drobnych, rodzinnych gospodarstw w Polsce, zostaną tylko wielkotowarowe. Nie możemy do tego dopuścić - powiedział szef ludowców, który we wtorek spotkał się z dziennikarzami przed krakowskim placem targowym Stary Kleparz.

 

Podkreślił, że na umowie stracą nie tylko krajowi producenci żywności, ale także jej sprzedawcy w kraju i eksporterzy na rynek europejski. - Stracą też konsumenci, bo jakość produktów będzie gorsza - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

 

Chcą jawności i transparentności

 

Jak zaznaczył, w sprawie CETA funkcjonuje "nowoczesna koalicja PO-PiS". - Nowoczesna, PO i PiS głosowały za tym, żeby najpierw wchodziła w życie umowa a później ratyfikacja przez parlamenty krajowe - mówił szef PSL. Dodał, że nie można bez poważnej debaty ratyfikować i wprowadzać w życie tak znaczącej umowy o wolnym handlu.

 

Kosiniak-Kamysz tłumaczył, że negocjacje prowadzili urzędnicy europejscy. Swoje uwagi do nich zgłaszał PSL-owski minister rolnictwa Marek Sawicki. - Negocjacje były tajne, a teraz ratyfikacja musi się odbyć jawnie, transparentnie, po debacie w Polsce - podkreślił.

 

5-letnie negocjacje

 

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą.

 

Negocjacje w tej sprawie trwały pięć lat i zakończyły się we wrześniu 2014 roku. Porozumienie ma być zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada. Umowa CETA wzbudza w Europie wiele kontrowersji.

 

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął uchwałę ws. CETA. Głosi ona m.in., że "do zawarcia tej umowy i jej pełnego wejścia w życie niezbędne jest przeprowadzenie procedur jej zatwierdzenia, zgodnie z wymogami i wewnętrznym porządkiem prawnym poszczególnych państw członkowskich UE".

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie