Spada sprzedaż komputerów i urządzeń mobilnych
2016 r. będzie drugim z rzędu rokiem, w którym na rynek trafi mniejsza liczba urządzeń komputerowych - laptopów, tabletów, smartfonów. Trend ten spowodowany jest mniejszym popytem w większości segmentów branży technologii - informuje firma analityczno-badawcza Gartner.
Analitycy firmy szacują, że w skali globalnej liczba sprzedanych urządzeń spadnie o 3 proc. W ubiegłym roku odnotowano zmniejszenie sprzedaży o 0,75 proc. Największym zainteresowaniem będą nadal cieszyć się smartfony (na rynek ma trafić blisko 2 mld telefonów komórkowych, w tym ok. 1,5 mld smartfonów), liczba tradycyjnych urządzeń PC - komputerów biurkowych, laptopów - ma oscylować wokół 484 mln sprzedanych sztuk.
- W najbliższej przyszłości nie możemy spodziewać się szybkiego odbicia na rynku technologii. Stagnacja może potrwać nawet pięć lat. Obecnie jedynymi kategoriami produktowymi, które notują zauważalny wzrost popytu jest segment ultramobilnych laptopów klasy premium oraz prostych telefonów komórkowych - komentuje Ranjit Atwal, dyrektor działu badań w firmie Gartner.
Wydłuża się cykl użytkowania posiadanych już urządzeń
- Ultramobilne laptopy stają się coraz bardziej dostępne, korzystają także z potencjału coraz bardziej wydajnych komponentów i dedykowanych funkcji systemu Windows 10 - dodaje analityk. W 2016 r. na rynek ma trafić 49 mln tego typu urządzeń, do których oprócz komputerów x86 z Windows zaliczono także komputery Apple (MacBook Air i MacBook).
Branża tradycyjnych komputerów PC i laptopów zanotuje w tym roku spadek na poziomie 8 proc. (na rynek trafi 216 mln urządzeń wobec 244 mln w 2015 r.). Sytuacja ta jest konsekwencją zarówno wydłużenia cyklu użytkowania posiadanych już urządzeń, jak i wahań kursów najważniejszych walut, które wpływają na podniesienie cen urządzeń oraz komponentów.
Analitycy prognozują, że w latach 2017-2018 wiele urządzeń z Windows 8 zostanie wymienionych, co doprowadzi do niewielkiego wzrostu sprzedaży. - Do zakupu nowego sprzętu skłoni użytkowników ponadto większa dostępność technologii i treści opartych na wirtualnej rzeczywistości, które wymagają wydajnych komponentów - ocenia Atwal.
"Występuje już duże nasycenie smartfonami"
Sprzedaż telefonów komórkowych zmaleje w tym roku o 1,6 proc. Segment smartfonów odnotuje natomiast niewielki wzrost sprzedaży (4,5 proc.) - na rynek ma trafić 1,5 mld tego typu urządzeń. - Prognozy te nie są dla nas zaskoczeniem. Po dekadzie wzrostów na całym świecie występuje już duże nasycenie smartfonami, wydłużył się także cykl użytkowania pojedynczego urządzenia - przekonuje Roberta Cozza z firmy Gartner.
Niekwestionowanym liderem rynku pozostanie system Android, który umocni swoją pozycję dzięki dużym wzrostom sprzedaży produktów chińskich producentów (m.in. Huawei, Xiaomi, OPPO). Apple będzie stopniowo tracić udział w rynku.
Informacje dotyczące prognozowanego rozwoju rynku technologii konsumenckich pochodzą z raportu firmy Gartner pt. Forecast Analysis: PCs, Ultramobiles and Mobile Phones, Worldwide, 2013-2020. Zaktualizowaną wersję dokumentu opublikowano w pierwszym tygodniu października 2016 r.
PAP
Komentarze