John Malkovich wygrał odszkodowanie od gazety. Za niesłuszne przypisanie mu tajnego konta
Amerykański aktor wygrał proces z francuskim dziennikiem "Le Monde". Ma otrzymać 10 tys. euro zadośćuczynienia za fałszywe posądzenie go o posiadanie tajnego konta w Szwajcarii.
Aktor pozwał gazetę i dwóch jej dziennikarzy za artykuł z lutego 2015 roku opisujący tzw. aferę SwissLeaks. Chodziło o unikanie płacenia podatków dzięki operacjom szwajcarskiego oddziału brytyjskiego banku HSBC.
Malkovich niesłusznie posądzony
"Le Monde" wymienił Johna Malkovicha wśród osób, które miały mieć konto w tym banku i dzięki temu miały chronić część dochodów przed urzędem skarbowym.
Podczas procesu wyszło na jaw, że aktor nie miał w banku HSBC konta, lecz rachunek inwestycyjny. Na dodatek Malkovich założył rachunek inwestycyjny w zupełnie innym banku i został on do HSBC przeniesiony wskutek przejęcia tej instytucji finansowej.
- John Malkovich nie tylko nie oszukiwał władz podatkowych, ale również nigdy nie posiadał konta w HSBC - stwierdziła Julia Minkowski, prawniczka amerykańskiego aktora.
Kary dla gazety i dziennikarzy
Sąd ukarał dwóch autorów artykułu grzywną po 1,5 tys. euro, a dyrektora wydawniczego gazety grzywną 1 tys. euro. Wszyscy trzej mają także wspólnie zapłacić aktorowi 10 tys. euro.
"Le Monde" musi również wydrukować wyrok na swojej pierwszej stronie oraz opublikować go w serwisie internetowym. Gazeta zapowiedziała złożenie apelacji.
Afera SwissLeaks
"Le Monde" opisał sprawę kont 100 tys. indywidualnych klientów z ponad 200 krajów oraz 20 tys. firm i ukrytej przed fiskusem sumy o łącznej wysokości 180 mld euro opierając się na informacjach z pendrive'a dostarczonego do redakcji.
Na liście osób, którym bank HSBC miał pomagać unikać zobowiązań wobec fiskusa znaleźli się znani aktorzy, projektanci mody, ludzie show-biznesu, słynni sportowcy oraz bankierzy, wzięci lekarze i zarabiający krocie prawnicy. Obok nich wymieniono także rządzących z Syrii, Egiptu i Chin. Znaleźli się na tej liście także krewni takich osób. Wymieniono także terrorystów, handlarzy narkotyków i ludzi zamieszanych w zorganizowaną przestępczość.
Raport Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) wymieniał również, że klienci z Polski założyli 1185 podejrzanych kont bankowych w HSBC. Polski wątek obejmował głównie lata 1988-2006 i dotyczył łącznej sumy 865 mln dolarów.
thelocal.fr, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze