Rozpoczyna się Tydzień Modlitwy za uchodźców
Liturgia ekumeniczna pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie w sobotę Tydzień Modlitwy za uchodźców - poinformowała Sylwia Gawrysiak ze Wspólnoty Sant’Egidio w Warszawie.
Przez cały tydzień od 1 do 8 października w wielu miastach w Polsce odbywać się będą nabożeństwa "Umrzeć z nadziei". - To modlitwy w intencji uchodźców - przede wszystkim tych, którzy zginęli w drodze do Europy, ale także wszystkich odbywających właśnie swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli bezpieczne schronienie - podkreśliła Gawrysiak.
Zaznaczyła, że inicjatywa ta, której organizatorem jest Wspólnota Sant’Egidio zyskała rekomendację Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Spotkanie na Placu Zamkowym: jaki jest stosunek chrześcijan do uchodźców
Jak przypominają organizatorzy inicjatywy, o modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach prosił papież Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami w katedrze na Wawelu w lipcu tego roku podczas ŚDM w Krakowie. "W odpowiedzi na apel Ojca Świętego zachęcamy wszystkich, aby w pierwszym tygodniu października włączyli się w modlitwę za uchodźców oraz wspólną refleksję nad tym, w jaki sposób możemy im pomagać" - apelują organizatorzy Tygodnia Modlitwy za uchodźców.
Gawrysiak poinformowała też, że w Warszawie 1 października o godz. 20.00 ekumenicznej liturgii w archikatedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz. Liturgia stanowić będzie ważny punkt obchodów Roku Miłosierdzia w Archidiecezji Warszawskiej.
Dodała, że o godz. 19.30 poprzedzi ją spotkanie na Placu Zamkowym, podczas którego będzie można usłyszeć, jaki jest stosunek chrześcijan do uchodźców i w jaki konkretny sposób można im pomóc. Głos zabiorą Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska; o. Jacek Gniadek SVD, dyrektor Ośrodka Migranta Fu Shenfu oraz Magdalena Wolnik ze Wspólnoty Sant’Egidio.
Modlitwy m.in. w Poznaniu, Gnieźnie i Krakowie
Podobne modlitwy w pierwszym tygodniu października odbędą się również m.in. w Poznaniu, Gnieźnie i Krakowie. Poznańskiej liturgii w bazylice archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył będzie 2 października o godz. 17.00 abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W Gnieźnie modlitwa pod przewodnictwem prymasa Polski abp Wojciecha Polaka odbędzie się w sobotę 8 października o godz. 19.30 w kościele farnym Świętej Trójcy.
- Treść nabożeństwa "Umrzeć z nadziei" przygotowała Wspólnota Sant’Egidio. Jest to liturgia Słowa, w której wymieniane będą imiona i krótkie historie uchodźców, którzy zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną oraz prośby o pokój i wyobraźnię miłosierdzia - podkreśliła Gawrysiak.
Osoby, wspólnoty i środowiska zainteresowane zorganizowaniem modlitwy "Umrzeć z nadziei” w swoim mieście/parafii proszone są o kontakt ze Wspólnotą Sant’Egidio. Scenariusz nabożeństwa i wszystkie potrzebne materiały można uzyskać pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.
65 mln uchodźców - najwięcej w historii
Jak podają organizatorzy tej inicjatywy, prawie jeden procent mieszkańców naszej planety to uchodźcy. "Z danych Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) wynika, że liczba osób, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów przekroczyła w 2015 roku 65 mln i jest najwyższa w historii. Setki tysięcy mieszkańców Afryki i Bliskiego Wschodu nadal ryzykują niebezpieczne morskie przeprawy, usiłując przedostać się do Europy z krajów ogarniętych wojną i cierpiących biedę. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) do końca lipca tego roku ponad 3,1 tys. uchodźców utonęło w wodach Morza Śródziemnego" - poinformowała Wspólnota Sant’Egido.
Współorganizatorami wydarzenia są: Caritas Polska, Deon.pl, Dywiz, Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Kluby Tygodnika Powszechnego, Ośrodek Migranta Fu Shenfu ojców werbistów, Przewodnik Katolicki, Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania "Effatha", Tygodnik Powszechny, Więź i Znak.
Wspólnota Sant’Egidio działa od 1968 r.
Wspólnota Sant’Egidio jest ruchem świeckich założonym w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Ricardiego. Obecnie skupia ok. 60 tys. osób w 73 krajach. Jej głównym charyzmatem jest łączenie modlitwy i pomocy ubogim oraz działanie na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego „w duchu Asyżu”.
Od 1993 r. Sant’Egidio opiekuje się kościołem św. Bartłomieja w Rzymie, gdzie z inicjatywy papieża Jana Pawła II czczone są relikwie męczenników XX w. i XXI w., pochodzących z różnych Kościołów chrześcijańskich.
W Warszawie wspólnota funkcjonuje od 2008 r. i liczy ok. 80 osób. Jej członkowie regularnie spotykają się z bezdomnymi w centrum i na peryferiach miasta, przygotowując dla nich "kolację na ulicy", odwiedzają także podopiecznych jednego z warszawskich Domów Pomocy Społecznej. Wspólnota organizuje też comiesięczne modlitwy o pokój oraz za chorych.
PAP
Komentarze