CBOS: rekordowa liczba dzieci wyjechała na wakacje
W 56 proc. rodzin, w których są dzieci w wieku szkolnym, na co najmniej tygodniowy wypoczynek wyjechały wszystkie dzieci - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. W 34 proc. rodzin - nie wyjechało żadne dziecko, w 10 proc. - nie wszystkie.
W 56 proc. rodzin, w których są dzieci w wieku szkolnym, na co najmniej tygodniowy wypoczynek wyjechały wszystkie dzieci - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. W 34 proc. rodzin - nie wyjechało żadne dziecko, w 10 proc. - nie wszystkie.
Odsetek gospodarstw domowych, z których wszystkie dzieci wyjechały na przynajmniej tygodniowy wypoczynek - jak podkreśla CBOS - jest najwyższy od 1993 roku.
Według badań CBOS, wyjazdy wypoczynkowe najczęściej odbywały się w kraju (72 proc.), znacznie rzadziej poza granicami Polski (28 proc. wyłącznie lub częściowo za granicą) - głównie w zależności od zasobności portfela rodziny.
Nie muszą wyjeżdżać, bo mogą wypoczywać w domu
Respondenci zapytani, dlaczego dzieci nie były na wakacjach najczęściej odpowiadali, że nie muszą wyjeżdżać, bo mogą wypoczywać w domu (42 proc.). Nieco rzadziej wskazywali na względy finansowe (38 proc.) oraz niechętny stosunek dzieci do wyjazdu (36 proc.). Relatywnie często badani mówili też o braku możliwości wyjazdu (28 proc.) lub braku czasu (24 proc.).
Rzadziej pojawiały się takie uzasadnienia jak: praca zarobkowa dzieci (18 proc.), przeświadczenie, że dzieci są zbyt małe (13 proc.), potrzeba pozostania w domu, w gospodarstwie rolnym (10 proc.). Sporadycznie respondenci uzasadniali brak letniego wypoczynku stanem zdrowia dzieci (5 proc.).
W ocenie CBOS, podobnie jak podczas zeszłorocznych wakacji, ponad połowa gospodarstw domowych, z których dzieci wyjeżdżały na wakacje, zorganizowała swoim podopiecznym co najmniej dwutygodniowy wypoczynek (54 proc.), przy czym z ponad dwóch piątych (42 proc.) wszystkie dzieci wyjechały na takie wyjazdy, a z co ósmego (12 proc.) tylko niektóre. W większości przypadków wakacje te spędzane były w kraju.
Według badań CBOS, w ciągu tegorocznych wakacji w co piątym gospodarstwie domowym, w którym są dzieci w wieku szkolnym, przynajmniej jedno z nich pracowało zarobkowo (20 proc.) Tak samo jak w ubiegłych latach, pracę zarobkową w czasie wakacji najczęściej podejmowali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (27 proc. wskazań badanych z gospodarstw, w których są uczniowie w wieku 16-19 lat), rzadziej gimnazjaliści (5 proc. wskazań ankietowanych z gospodarstw, w których są dzieci w wieku 13-15 lat) i zdecydowanie najrzadziej uczniowie szkół podstawowych (1 proc. wskazań z gospodarstw z dziećmi w wieku 7-12 lat).
Podobnie jak w poprzednich latach, CBOS zapytał o społeczny zasięg akceptacji pracy zarobkowej dzieci i młodzieży. Niezmiennie od lat, ogromna większość badanych akceptuje pracę zarobkową młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych (85 proc.). Mniej więcej co czwarty (27 proc.) wyraża przyzwolenie na zarobkowanie gimnazjalistów, natomiast praca zarobkowa dzieci ze szkół podstawowych budzi niemal powszechny sprzeciw (97 proc. jej nie akceptuje).
Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 8-15 września tego roku na liczącej 981 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze