Jak zachować się w razie ataku terrorystycznego - uczniowie z Dolnego Śląska zostaną przeszkoleni
Dzieci i młodzież z dolnośląskich szkół wezmą udział w zajęciach instruujących, jak zachowywać się podczas zagrożenia terrorystycznego. Pilotażowy projekt, którego pomysłodawcą jest urząd wojewódzki, będzie prowadzony przez policję i kuratorium oświaty.
Projekt edukacyjno-informacyjny Alfa ma ruszyć 1 października i będzie trwał rok. Objęte nim zostaną wszystkie szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie w województwie dolnośląskim. Później zajęcia prowadzone przez policję mają również odbywać się na uczelniach wyższych.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak przypomniał incydent z maja tego roku, kiedy to w miejskim autobusie mężczyzna postawił niewielki ładunek wybuchowy. "To pokazało, że mieszkańcy Dolnego Śląska nie do końca wiedzą, jak zachować się w przypadku tego typu zdarzeń" - mówił Hreniak.
Teoria i praktyka
Program edukacyjno-informacyjny skierowany do dzieci i młodzieży był konsultowany z ABW oraz CBŚP. "To będzie cykl zajęć teoretycznych i praktycznych, które będą dobrane pod konkretną grupę wiekową. Rozpoczniemy od najmłodszych uczniów, czyli dzieci w wieku 6-9 lat" - powiedział dziennikarzom rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski.
Celem programu ma być nauczenie prawidłowych zachowań podczas zagrożenia terrorystycznego. Scenariusz zajęć przewiduje cztery rodzaje zagrożeń. "To sytuacje, w których ktoś używa broni, sytuacja, w której dochodzi do wzięcia zakładników, pozostawienia podejrzanego ładunku oraz sytuacja, w której dochodzi do eksplozji" - mówił Petrykowski.
Wcześniej w takich zajęciach z udziałem policji uczestniczyło grono pedagogiczne dolnośląskich szkół.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze