Jedzenie przyszłości? Owady, olej z awokado, lody probiotyczne

Technologie
Jedzenie przyszłości? Owady, olej z awokado, lody probiotyczne
Polsat News

W Wielkiej Brytanii zyskuje popularność nowy trend tzw. żywości funkcjonalnej. Ma być ona alternatywą dla tradycyjnych przekąsek. Są jednak obawy, że obieranie koników polnych ze skrzydeł może zniechęcić nawet najbardziej zagorzałych orędowników nowości w jedzeniu.

Jedni mówią, że to zwykłe dziwactwo, inni, że to żywność przyszłości. Wzrost spożycia owadów jadalnych zaskoczył wielu analityków rynku spożywczego. Szczególnie w kulturach zachodnich, gdzie nie ma takiej tradycji.

 

Zmieniają przyzwyczajenia

 

Firma Jimini chce europejskie tradycje zmienić i oferuje owady do jedzenia. W tym celu stworzyła specjalne pakiety przekąsek. Niektóre można jeść prosto z opakowania. Inne wymagają na przykład obrania ze skrzydeł. Szczególnie koniki polne, których skrzydła mogą utknąć w gardle. Producenci przekonują, że produkty te są dużo zdrowsze od tradycyjnych przekąsek.

 

- Wszystkie nasze owady są odwodnione. Hodujemy je na specjalnej farmie w Holandii. Następnie przetwarzamy. Mamy w sumie dziewięć smaków owadów. Oferujemy także cztery różne batony energetyczne z suszonych owoców - mówi przedstawicielka firmy Constance Deseine.

 

Jedzenie dla miliardów

 

Według szacunków w 2050 roku liczba ludności na Ziemi przekroczy 9 mld (obecnie 7,1 mld). Dlatego ludzkość powinna znaleźć nowe źródła żywności. Zdaniem specjalistów to owady mogą być alternatywnym  źródłem białka.

 

Inną nowością na rynku są probiotyczne lody - wyglądają jak tradycyjne przysmaki dla łasuchów. Jednak kobiety, które je produkują, twierdzą, że to prawdopodobnie najzdrowsze lody dostępne na rynku. Głównie dlatego, że zawierają właśnie żywe kultury bakterii priobiotycznych.

 

Olej z avocado zamiast oliwy

 

Jest też alternatywa dla oliwy z oliwek, która jest korzystna dla zdrowia, bo zawiera między innymi witaminę E i kwas Omega-3. Nie nadaje się ona jednak do używania w kuchni w wysokich temperaturach. Dlatego Giuseppe Marmo proponuje swoim klientom chilijski olej z avocado.


- Oliwa z oliwek sprawdza się w temperaturze poniżej 150 stopni Celsjusza. Potem zaczyna się spalać i traci wartości odżywcze. Oleju z awokado można używać do 250 stopni - przekonuje producent. Chilijskiego oleju z awokado na razie nie ma jeszcze na rynku. Jednak produkcja pierwszych jego butelek już się rozpoczęła.

 

Polsat News

ptw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie