Europejska RPO chce wyjaśnień ws. pracy Barosso w Goldman Sachs
Europejska Rzecznik Praw Obywatelskich Emily O'Reilly poprosiła we wtorek szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera o wyjaśnienie sprawy zatrudnienia jego poprzednika Jose Barroso przez amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs.
W liście do Junckera rzecznik zwróciła się o informacje, co zrobiła KE, by sprawdzić, czy podjęcie przez Barroso pracy w Goldman Sachs jest zgodne z etycznymi wymogami, wynikającymi z unijnego traktatu, a także, czy KE zasięgnęła albo zamierza zasięgnąć opinii komisji etycznej ad hoc w tej sprawie oraz czy rozważa zmianę Kodeksu postępowania komisarzy.
Ponieważ Barroso ma doradzać Goldman Sachs w sprawach związanych z Brexitem, O'Reilly pyta też KE, czy zamierza wydać wytyczne dla swego głównego negocjatora z Wielką Brytanią, byłego komisarza UE Michela Barniera oraz jego zespołu, jak postępować w ewentualnych kontaktach z byłym szefem Komisji.
"Stawia pod znakiem zapytania adekwatność samego Kodeksu"
- Nominacja (Barroso), która zdaniem Komisji jest zgodna z Kodeksem postępowania komisarzy, stawia pod znakiem zapytania adekwatność samego Kodeksu. Nie wystarczy powiedzieć, że nie złamano żadnych reguł, nie biorąc pod uwagę ducha i celów odpowiednich zapisów traktatowych i nie poprawiając Kodeksu tak, by precyzyjnie odzwierciedlał te zapisy - oświadczyła O'Reilly.
Jej zdaniem - oceniając, czy kodeks został złamany - KE powinna badać indywidualnie każdy przypadek i brać pod uwagę wszystkie aspekty. Europejska Rzecznik Praw Obywatelskich oczekuje, że KE odpowie na jej list do 14 października.
Podejrzenie konfliktu interesów
W lipcu Goldman Sachs poinformował, że zatrudnił Barroso - konserwatywnego byłego premiera Portugalii, który w latach 2004-2014 kierował Komisją Europejską - jako doradcę i zewnętrznego dyrektora swego działu biznesu międzynarodowego.
Barroso otrzymał tę pracę 20 miesięcy po ustąpieniu ze stanowiska szefa KE, czyli wkrótce po upływie półtorarocznego okresu, w którym byli członkowie Komisji muszą przejść postępowanie sprawdzające przed nowym zatrudnieniem dla zapobieżenia konfliktowi interesów.
Fala krytyki
Decyzja byłego szefa KE spotkała się z ostrą krytyką. Kontrowersje wywołał m.in. fakt, że Goldman Sachs czerpał zyski m.in. z pomagania Grecji w ukrywaniu jej prawdziwego zadłużenia, jeszcze zanim kraj ten wpadł w ciągnący się do dziś kryzys. Francuski rząd wezwał Barroso do rezygnacji z pracy w amerykańskim banku.
W poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein powtórzył stanowisko KE, że w przypadku Barroso zostały dochowane "bardzo restrykcyjne" zasady Kodeksu postępowania komisarzy, a wszelkie działania Komisji są zgodne z opiniami jej służb prawnych.
Rzecznik przypomniał też, że Juncker dwukrotnie odniósł się w wywiadach prasowych do sprawy zatrudnienia Barroso. W lipcowym wywiadzie dla belgijskiego dziennika "Le Soir" powiedział m.in., że nie przeszkadza mu fakt, iż Barroso pracuje dla banku, ale problemem jest to, że wybrał akurat ten bank.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze