RPO chce stworzyć rejestr dłużników alimentacyjnych. Jest ich w Polsce 300 tysięcy
W inicjatywę poza Rzecznikiem Praw Obywatelskich zaangażował się także Rzecznik Praw Dziecka. Do rejestru miałyby trafiać informacje dotyczące osób, na których ciąży obowiązek alimentacyjny zatwierdzony przez sąd. List w tej sprawie skierowano do wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.
Stworzenie nowego systemu zaproponował powołany przez rzeczników Zespół ds. Alimentów. To właśnie w trakcie jego trzeciego posiedzenia przedstawiciele Krajowej Rady Komorniczej zaprezentowali koncepcję stworzenia centralnego rejestru dłużników alimentacyjnych.
Do bazy danych według twórców inicjatywy mogłyby trafiać np. dane pochodzące z rejestru dłużników niewypłacalnych, ujawnione w biurach informacji gospodarczej oraz od wszystkich komorników sądowych.
Obowiązujący system jest nieskuteczny
Obecnie organ właściwy dla wierzyciela może przekazać do biura informacji gospodarczej dane o zobowiązaniu dłużnika alimentacyjnego, jeśli te zaległości wynoszą ponad 6 miesięcy.
Wtedy na wniosek komornika działającego z urzędu można wpisać danego dłużnika alimentacyjnego do rejestru dłużników niewypłacalnych w KRS.
W praktyce takie rozwiązanie jest jednak nieskuteczne dla rodzin, w których żyją dzieci oczekujące na alimenty. Rejestr dłużników niewypłacalnych i biura informacji gospodarczej powstały bowiem przede wszystkim po to, aby poprawić bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.
Proponowane rozwiązania mają poprawić szybkość egzekucji oraz wzmocnić ich skuteczność, bowiem komornicy będą mogli planować działania z większym wyprzedzeniem i z mniejszym opóźnieniem w przypadku dłużników działających w złej wierze.
polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze