Afera obwarzankowa. Symbolu Krakowa nie można kupić w centrum miasta
Od kilku dni w centrum Krakowa nie można kupić obwarzanków. Żeby je sprzedawać trzeba posiadać licencję, specjalny certyfikat i stanąć do przetargu. Ten odbył się 23 sierpnia. Został nawet rozstrzygnięty i teoretycznie w dziesięciu kluczowych lokalizacjach wózki z obwarzankami powinny być. Jednak chwilowo o zakupie symbolu Krakowa można zapomnieć.
Jak relacjonuje reporterka Polsat News, Agnieszka Molęda, w trakcie sezonu urlopowego wygasły umowy między dystrybutorami obwarzanków, a władzami miasta. 23 sierpnia doszło do przetargu dotyczącego 10 lokalizacji. Dziewięciu z krakowskiego Rynku, a jednej z bulwaru nad Wisłą.
To tam miały się pojawić wózki z obwarzankami. Ale wciąż ich nie ma. Fani obwarzanków zachodzą w głowę, na czym polega problem.
- Nie może być tak, że na Rynku w Krakowie nie można kupić obwarzanka - oburzał się w rozmowie z Krknews.pl miejski radny Kazimierz Chrzanowski. - To nie do pomyślenia, że mieszkańcy czy turyści nie mogą kupić najbardziej rozpoznawalnego krakowskiego przysmaku. To jest skandal, a nawet afera obwarzankowa - dodał radny.
Jak przyznał, w środę rozmawiał na ten temat z dyrektorem Wydziału Spraw Administracyjnych Tomaszem Popiołkiem. Ten miał stwierdzić, że przetarg został już rozstrzygnięty i "wszystko jest załatwione".
Wózek na wagę złota
Na Rynku Głównym właściciele wózków z obwarzankami dziennie mogą sprzedawać ok. tysiąca sztuk przysmaku. A w trakcie sezonu turystycznego, we wszystkich punktach, czyli ze 180 wózków, sprzedają nawet 150 tysięcy obwarzanków dziennie.
Dzieje się tak, bo obwarzanek z posypka w kilku wersjach: makiem, solą i np. sezamem, jest symbolem Krakowa i produktem regionalnym chronionym przez Unię Europejską.
Obwarzanek krakowski produkowany może być w granicach Krakowa i powiatów krakowskiego i wielickiego. Może być sprzedawany bez etykiet i opakowania, z punktów sprzedaży oznaczonych odpowiednim napisem. Właśnie takich jak charakterystyczne dla krakowskiego Rynku wózki.
Tradycja wypieku obwarzanków sięga XIV wieku.
Polsat News, krknews.pl
Czytaj więcej
Komentarze