Nowa lista leków refundowanych, a wraz z nią wykaz leków dla seniorów
Leki dla kobiet z zaawansowanym nowotworem jajnika oraz dla pacjentów z chorobą Parkinsona - m.in. takie środki znalazły się na obowiązującej od czwartku nowej liście leków refundowanych. Po raz pierwszy wraz z nią opublikowano wykaz bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia.
Przygotowując nową listę refundacyjną, resort zdrowia podkreślał, że przyniesie ona pozytywne zmiany dla kobiet borykających się z zaawansowanym nowotworem jajnika.
W ramach programów lekowych refundacją objęto lek Lynparza w leczeniu podtrzymującym olaparybem chorych na nawrotowego platynowrażliwego zaawansowanego raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej. "Refundacja leku Lynparza zapewni pacjentkom z zaawansowanym nowotworem jajnika skuteczną i bezpieczną farmakoterapię" - przekonywał resort.
Rozszerzono katalog chemioterapii
Z kolei w ramach katalogu chemioterapii refundacją w nowych wskazaniach objęto lek Somatuline Autogel (lanreotyd). Dotychczasowe wskazania rozszerzono o leczenie guzów neuroendokrynnych żołądkowo-jelitowo-trzustkowych nieznanego pochodzenia.
Na liście aptecznej znalazły się substancje czynne stosowane w przypadku schizofrenii (arypiprazol w postaci zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu) oraz pramipeksol używany w leczeniu choroby Parkinsona u dorosłych. "Refundacja tego leku zwiększy dostęp do leków w terapii choroby Parkinsona" - wskazywało MZ.
Refundowane także będą m.in.: tapentadol - stosowany przy przewlekłym bólu pacjentów onkologicznych i mometazon - lek w terapii alergicznych nieżytów nosa i chorobach zapalnych skóry. Ponadto niektóre leki objęto refundacją w dodatkowych wskazaniach, a także we wskazaniach pozarejestracyjnych.
Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów
Załącznikiem do listy leków refundowanych jest wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, w którym jest 1129 preparatów i 68 substancji czynnych - są to przede wszystkim medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że prawdopodobnie kolejne listy będą dłuższe.
Seniorzy receptę na bezpłatny lek będą mogli otrzymać najwcześniej w dniu swoich 75. urodzin. Może ją wystawić jedynie lekarz, do którego pacjent jest zapisany w przychodni. W razie jego nieobecności, receptę wypisze zastępujący go lekarz w tej samej przychodni. Seniorzy powinni także pamiętać, że nie zawsze lek, który znajduje się na wykazie ministra, będą mogli otrzymać bezpłatnie - uprawnienie to przysługuje im pod warunkiem, że został on przepisany we wskazaniu objętym refundacją.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze