Sześć zawiadomień ws. reprywatyzacji w prokuraturze

Polska
Sześć zawiadomień ws. reprywatyzacji w prokuraturze
Pixabay/adnovak/CC BY 2.0

Sześć zawiadomień dotyczących nieprawidłowości przy zwrocie nieruchomości: trzech w Śródmieściu i trzech na Pradze Północ trafiło do prokuratury - poinformowali w czwartek w Warszawie burmistrzowie tych dzielnic: Piotr Kazimierczak i Wojciech Zabłocki. Niedługo zostanie złożony wniosek o powołanie specjalnej grupy prokuratorów, którzy mają prowadzić śledztwa ws. reprywatyzacji.

Burmistrz Śródmieścia zaznaczył, że złożone w środę i w czwartek w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienia to dopiero początek, kolejne będą przygotowywane. Poinformował, że dotyczą one możliwości popełnienia przestępstwa w sprawach reprywatyzacyjnych.


- Te sprawy, o których mówimy, nie są nieznane ratuszowi, bo zarząd dzielnicy Śródmieście od dawna sygnalizował formalnie władzom miasta o nieprawidłowościach naszych zdaniem popełnianych w trakcie dokonywania procedury zwrotowej - powiedział Kazimierczak.

 

"Skala zwrotów na Pradze-Północ jest porażająca"


Wnioski dotyczą m.in. Gimnazjum nr 42 przy ul. Twardej oraz nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej 14, ul. Stolarskiej 9 i Łochowskiej 38 - poinformowali.


Zdaniem Zabłockiego skala zwrotów na Pradze-Północ jest porażająca. - A także jakość dokumentów, na postawie których dokonywane były zwroty - mówił.


W czwartek po południu na wniosek Gronkiewicz-Waltz odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. reprywatyzacji. Prezydent Warszawy ma przedstawić informację m.in. nt. zwrotów nieruchomości w latach 1990-2016. Być może powołana zostanie komisja ds. reprywatyzacji. 

 

Specjalny zespół prokuratorów

 

Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Anna Zimoląg poinformowała o powołaniu specjalnego zespołu prokuratorów związane jest z wagą i zawiłością śledztw dotyczących reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. - Wniosek o powołanie takiej grupy jest opracowywany i w najbliższym czasie trafi do Prokuratury Krajowej - zapowiedziała rzeczniczka.

 

- Zarządzenie o powołaniu zespołu zostanie wydane w najbliższych dniach - zapowiedział Maciej Kujawski z Prokuratury Krajowej.


Centralne Biuro Antykorupcyjne od kwietnia kontroluje decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie. Kontrola dotyczy prawidłowości decyzji z lat 2010-16, głównie co do zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości, m.in. w Śródmieściu.

 

Prokuratorzy badają prawidłowość działania funkcjonariuszy publicznych


Do Wrocławia z Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostało przekazanych dziewięć postępowań dotyczących nieruchomości warszawskich. Dotyczą one m.in. nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 - obecnie Plac Defilad 1 - oraz ul. Kazimierzowskiej 34.


Prokuratorzy badają, czy usiłowano doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd, co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. Badana jest również prawidłowość działania funkcjonariuszy publicznych między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m. st. Warszawy, czy z Ministerstwa Finansów. Postępowania dotyczą różnych okresów.


Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa wniosek o wpisanie ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Chodzi o zwróconą w ramach reprywatyzacji działkę przy Placu Defilad w Warszawie. 

 

PAP

 

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie