"Polska szkoła daje podstawy do kształtowania postaw patriotycznych" - list wiceministra na nowy rok szkolny

Polska
"Polska szkoła daje podstawy do kształtowania postaw patriotycznych" - list wiceministra na nowy rok szkolny
Polsat News

"Polska szkoła ma wielki dorobek, daje podstawy do kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich" - napisał w liście do m.in. uczniów, rodziców i pedagogów wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Zaapelował, by dzieciom dawać przykład, jak poprzez aktywność otwierać przed sobą nowe horyzonty.

"Nowy rok szkolny to powrót do znanych obowiązków, trochę twórczego niepokoju i nowe nadzieje. Wszystkich to dotyczy - nauczycieli, uczniów, ich rodziców, organizatorów edukacji, każdego jednak w inny sposób. Warto pamiętać, że czas nauki i wychowania jest wyjątkowo cenny i niepowtarzalny. Dlatego trzeba jak najlepiej i najmądrzej go wykorzystać" - podkreślił wiceminister.


Jak zaznaczył, "polska szkoła ma wielki dorobek i mądrych pedagogów". "Jestem przekonany, że czerpiąc z tych wartości, potrafimy stworzyć optymalne warunki dla wszechstronnego rozwoju młodego pokolenia poprzez właściwe koncepcje edukacyjne, sprawdzoną strukturę oświaty i racjonalny ustrój szkolny, dobre podstawy programowe, troskę o aspekty wychowawcze i aksjologiczne w edukacji, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Wszystko to można i trzeba realizować" - napisał.


"Naszą dewizą niech będzie świat na tak"


Zaapelował równocześnie, by młodych ludzi i dzieci nie zarażać "pesymizmem, sceptycyzmem i malkontenctwem". "Naszą dewizą niech będzie świat na tak, a nasza pasja i wiara na pewno udzielą się młodym. Dajmy przykład, jak zamienić gnuśną, choć wygodną kanapę na parę butów, aby iść po drogach, które otworzą nowe horyzonty po to, aby zmieniać świat na lepszy, do czego zachęcał nas papież Franciszek podczas niedawnych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie" - zaznaczył Zieliński.


Nowy rok szkolny rozpocznie się w czwartek. Główne zmiany, które czekają na uczniów i ich rodziców, to brak obowiązku szkolnego dla 6-latków, sprawdzianu dla szóstoklasistów, a dla nauczycieli - tzw. godzin karcianych.


Według Ministerstwa Edukacji Narodowej 1 września 2016 r. naukę we wszystkich typach szkół podejmie ok. 4 mln 626 tys. dzieci i młodzieży oraz 383 tys. osób dorosłych, w ok. 28,5 tys. szkołach dla dzieci i młodzieży i 3,8 tys. szkół dla dorosłych. Uczyć ich będzie ok. 670 tys. nauczycieli.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie