Spotkanie szefów MSZ Polski, Niemiec i Francji w 25. Rocznicę Trójkąta Weimarskiego

Świat
Spotkanie szefów MSZ Polski, Niemiec i Francji w 25. Rocznicę Trójkąta Weimarskiego
Polsat News

Przyszłość Unii Europejskiej jest jednym z tematów spotkania szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji w niedzielę nieopodal Weimaru. 25 lat temu w tym mieście - by rozwijać współpracę pomiędzy Warszawą, Berlinem i Paryżem - ustanowiono Trójkąt Weimarski.

W spotkaniu na Zamku Ettersburg niedaleko Weimaru biorą udział szefowie dyplomacji: Polski Witold Waszczykowski, Niemiec Frank-Walter Steinmeier i Francji Jean-Marc Ayrault. Rozmowy odbywają się na zaproszenie szefa niemieckiego MSZ.


- Ministrowie rozmawiać będą o najważniejszych kwestiach z agendy europejskiej i międzynarodowej, m.in. o przyszłości Unii Europejskiej po referendum brytyjskim i kryzysie migracyjnym. Ważnym tematem spotkania będzie polityka wschodnia i sytuacja na wschodzie Ukrainy - mówił dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak. Według niego dyskusja poświęcona będzie również zagrożeniu terroryzmem.


Szefowie MSZ poruszą także kwestię przyszłości Trójkąta Weimarskiego.


"Europa 2030 – damy radę?"


Waszczykowski, Steinmeier i Ayrault mają też razem wziąć udział w prezentacji obozu młodzieżowego "Europa 2030 - damy radę?" i dyskusji z młodzieżą w Weimarze.


W poniedziałek szefowie dyplomacji otworzą wspólnie naradę niemieckich ambasadorów w Berlinie.


Następnie minister Waszczykowski uda się do Budapesztu, gdzie weźmie udział w naradzie ambasadorów węgierskich. Szef polskiej dyplomacji wspólnie ze swoimi odpowiednikami z Węgier, Czech i Słowacji ma też uczestniczyć w panelu dyskusyjnym poświęconym Grupie Wyszehradzkiej.


Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie