W Polsce rośne liczba spraw dotyczących stalkingu
Oblał w sądzie kobietę kwasem siarkowym czekając na rozprawę. Był oskarżony o stalking. Do tego zdarzenia doszło w poniedziałek w Łodzi. Jak się okazuje problem stalkingu w Polsce narasta. Osób, które stają przed sądem za uporczywe nękanie przybywa. Ale i tak prawna walka z nimi jest bardzo trudna. Większość spraw jest umarzana - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Jak wynika z danych policyjnych, w 2015 roku wszczęto w Polsce aż 6697 postępowań przygotowawczych z art. 190 kodeksu karnego, czyli za podszywanie się. Ale niepokojące jest to, że co szósta z tych spraw zakończyła się umorzeniem z powodu niewykrycia sprawcy (1139), a jeszcze więcej, bo aż 2846 umorzono z powodu braku znamion przestępstwa.
Mimo to w 2015 roku stwierdzono aż 3457 przestępstw stalkingu. W tym roku wynik będzie zapewne jeszcze wyższy, bo w pierwszych siedmiu miesiącach stwierdzono aż 2342 takie przestępstwa.
– Od czasu penalizacji stalkingu w 2011 r. rośnie liczba wytaczanych spraw oraz świadomość i rozpoznawalność tego przestępstwa wśród przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości – podkreśla w rozmowie z "DGP" mecenas Barbara Szopa, specjalizująca się w pomocy ofiarom przestępstwa uporczywego nękania i autorka blogu stalking.com.pl.
Jak zauważa mecenas, specjalizująca się w pomocy ofiarom przestępstwa uporczywego nękania, powodem, dla którego większość spraw jest umarzana są sposoby postępowania dręczycieli, które są coraz trudniejsze do oceny, do wyśledzenia, namierzenia.
"Dziennik Gazeta Prawna", PAP
Czytaj więcej
Komentarze